Nasze lotnisko

Rynek Series maj 21, 2014 at 1:57 pm

Czy wiesz, że lotnisko Toronto Pearson to nie tylko pasy startowe, budynki, i kontrola paszportów? Również gigantyczne przedsiębiorstwo, które generuje ni mniej ni więcej tylko 6% dochodu brutto prowincji Ontario. W przyszłym roku będzie to blisko 7%… czyli 35 miliardów dolarów.

zz lotnisko2W ubiegłym tygodniu odbyło się doroczne publiczne spotkanie zarządu lotniska Pearson z przedstawicielami szerokiej publiczności GTA. Przedstawiciele zarządu prezentowali dokonania korporacji GTAA czyli Zarządu Lotnisk Wielkiego Toronto. Wiceprezydent Toby Lennox przedstawił liczbę 40 tysięcy zatrudnionych przy obsłudze ruchu lotniczego, i 27 tysięcy dodatkowo, zależnych od lotniska, pracujących w przemyśle spożywczym i innych. Od 2012 roku prezydentem i CEO jest Howard Eng, manager, który wcześniej zarządzał lotniskiem w Hongkongu. „Lotnisko Pearsona rozrosło się” – powiedział. „W tej chwili latamy do 163 miast na całym świecie. W zeszłym roku przyłączonych zostało kilka lini lotniczych, np. Aerofłot, który powrócił na Pearson po czteroletniej przerwie.

Lotnisko Pearson zarobiło w roku 2013 tylko 7,2 miliona dolarów netto, głównie dlatego że ma 7 miliardów długu. Jest to dobry wynik, gdyż w poprzednich latach przynosiło straty. Ciekawostka: lotnisko będzie formalnie istniało do 2056 roku, kiedy to zakończy się lease, którego dawcą jest Transport Canada, a klientem GTAA. Teren musi zostać zwrócony w owym roku, bez dolara długu. Ziemia pod wszystkimi większymi lotniskami Kanady jest leasingowana, i jest własnością Transport Canada. Czy więc za 43 lata przyjadą buldożery i zbudują kondominia na pasach startowych? Miejmy nadzieję że nie, a leasing zostanie odnowiony.

zz lotnisko1Ogromne zmiany wprowadzono jeżeli chodzi o komfort obsługi pasażerów. Otwarto wiele restauracji, między innymi 7-up , który cieszy się największą popularnością wśród personelu lotniska. Zaprogramowano bezpłatną aplikację Web Trak, dostępną przez website i urządzenia mobilne, dzięki której można śledzić samoloty.

W roku 2013 przez lotnisko przewinęło się 36 milionów pasażerów. Dla porównania, lotnisko Chopina obsługuje rocznie 10,5 mln pasażerów. Pearson jest drugim największym portem lotniczym na kontynencie amerykańskim, po nowojorskim JFK. Lotnisko obniżyło ostatnio opłaty dla linii lotniczych, co może wpłynąć w pewien sposób na ceny biletów lotniczych.

Usprawnienia: Zautomatyzowano Border Clearance, czyli przejście przez przylotową kontrolę paszportową, która znacznie przyśpiesza procedurę. Na poziomie przylotów jest również pełnowymiarowa siłownia Goodlife Fitness z wszelkimi maszynami, otwarta dla wszystkich chętnych za $15 od osoby. Aby pomóc pasażerom w odnalezieniu się na lotnisku, Pearson zbudował darmowy app na urządzenia mobilne – Toronto Airport+Flight Tracker. Można na nim śledzić ruch samolotów, znaleźć plany terminali Pearson i 2500 innych lotnisk na świecie, zorientować się gdzie można zjeść, zrobić zakupy, wybrać rodzaj transportu do miasta, wynająć samochód, sprawdzić ceny parkingów i wiele innych informacji przydatnych w zapewnieniu sobie komfortowego pobytu w Toronto.

zz lotniskoNa spotkaniu padły pytania z sali, jedno z nich na temat recyklingu śmieci. Okazuje się, że śmiecie samolotowe nie są segregowane. Podniesiona została też kwestia pasywnego palenia przez kierowców limuzyn czy taksówek, które odbierają pasażerów na poziomie przylotów. Są tam miejsca do palenia, lecz kierowcy skarżą się, że muszą wdychać dym, a większość z nich jest niepaląca. Zarząd lotniska obiecał zmiany w obu kwestiach. Hałas jest nieodłącznym towarzyszem ruchu lotniczego, więc i tego tematu nie mogło zabraknąć. Lotnisko ma specjalne Biuro Kontroli Hałasu (Noise Management Office). Na stronie internetowej tego biura można zapoznać się z trasami startów i lądowań oraz złożyć skargę na zbyt głośny samolot. Zażalenie składa się nie na generalny poziom hałasu, a wyłącznie na konkretny samolot. Cynthia Woods z tego biura wyjaśniła, że czasem samoloty nie zachowują odpowiednich procedur przy starcie czy lądowaniu. Na przykład nie trzymają się prostej linii lecz zaczynają zakręcać poniżej dozwolonego pułapu, co powoduje wzmocnioną falę dźwiękową. Taki samolot, jeżeli udowodni się mu niedozwolony manewr, zostanie ukarany. Samoloty starszego typu, posiadające głośne silniki, są stopniowo wycofywane z ruchu na lotnisku Toronto.

zz lotnisko5Podczas wyjątkowo ciężkiej zimy 2013-14 zdarzyło się wiele przypadków, gdy pasażerowie zostali zmuszeni do wielogodzinnego oczekiwania na płycie lotniska na start, bez wody, jedzenia i możliwości skorzystania z toalet. Wiceprezydent Lennox stwierdził, że lotnisko współpracuje z liniami lotniczymi w takich sytuacjach, i oferuje w miarę możliwości powrót do rękawa. Jest to jednak decyzja linii lotniczej, czy pozwolić pasażerom na opuszczenie samolotu, czy jednak odczekać i próbować wystartować.

zz obrazek

Wystartuj do biegu (kliknij powyżej)

„Dostrzegliśmy ten problem, powołaliśmy komitet do zbadania tej sprawy, przeprowadzone zostały wielomiesięczne badania, i opracowany został system poprawiający komunikację lotniska z linią lotniczą.” – powiedział. W sytuacjach niezwykłych zapewniony zostanie dodatkowy sprzęt, gdyż większość opóźnień startu i przetrzymywania w nich pasażerów wynikała z oblodzenia.

Już 14 czerwca będzie można zobaczyć lotnisko z bliska. Pearson zaprasza wszystkich fanów sportu i awiacji na 7 doroczny Bieg Po Pasie Startowym – Runway Run. Jest to impreza rodzinna, gdzie można iść lub biec na dystansach 2 i 5 km po pasie startowym równoległym do, i najbliższym autostradzie 401. Chętni zaproszeni są do zapisania się na stronie internetowej torontopearson.com/runwayrun.

Maksymilian Buś