Drożeje mięso. Kto za tym stoi?

Rynek Series maj 27, 2014 at 4:09 pm

zz mieso1Przeciętny Kanadyjczyk płaci coraz więcej za zakupy mięsa i jego przetworów. Z najnowszych badań konsumenckich wynika przykładowo, że w kwietniu:

- cena duszonej wołowiny podskoczyła aż o 16% do poziomu $13.22/kg,

- stek z udżdzca (round steak) zdrożał o 10% do $16.01/kg, podobnie jak stek z polędwicy (sirloin steak) – do $20.12/kg.

Stats Can przebadał ceny w koszyku 10 różnych produktów mięsnych. Najmniej zdrożały wyroby drobiowe (2%), następnie parówki (4%), boczek (6%) oraz żeberka pieczone (6%).

zz meat4Canadian Meat Council, ciało reprezentujące ponad 50 najważniejszych producentów wieprzowiny, wołowiny i baraniny w kraju oświadczyło, że podwyżki cen są znaczne ale całą sytuację wywołuje brak balansu pomiędzy podażą i popytem, zaś ceny mięsa dyktuje giełda towarowa w Chicago – Chicago Mercantile Exchange.

Niedostatek zwierząt rzeźnych na rynku amerykańskim nie miał sobie równego od lat 50. Ponadto trzodę chlewną zdziesiątkowała PEDv - epidemia wirusowa wśród prosiąt. Rzeźnie odnotowywały przestoje.

zz mieso2Rzeźnicy uważają, że taka sytuacja nie musi trwać wiecznie i jeszcze może się poprawić, ale na to potrzeba czasu. Póki co doradzają konsumentom zakup tańszego mięsa, na przykład: zamiast steków do grilowania można użyć kiełbasek.

Zakup całej świni lub krowy też jest tańszy o około 30% i może dostarczyć zapasów na cały rok.Warto się jednak wówczas podzielić z innymi lub mieć olbrzymią zamrażarkę.