Babski Comber – kolejny krok naprzód

Polacy w Kanadzie Series maj 29, 2014 at 10:54 am

Kobiety potrafią się bawić! O tym nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć raz był lub słyszał o tym, co dzieje się na ” Babskich Combrach” organizowanych przez Federację Polek w Kanadzie (FPwK) ogniwo 24 w Mississauga. Wesołe śmiechy, piski, okrzyki, wspólne śpiewanie oraz szalone konkurencje i tańce miały miejce podczas II edycji „Babskiego Combra”, która odbyla się 26 kwietnia 2014 roku w Mississauga”.

Było po prostu… babsko!

Babski Comber jest starą tradycją, podczas której przekupki na czas zabawy niepodzielnie panowały w mieście i budziły prawdziwy popłoch wśród mężczyzn. Dzięki FPw K ogniwie 24 zwyczaj ten odnawia się w zmodyfikowanej formie. Dziś impreza jest świetną okazją do kobiecej integracji, choc nosicielom chromosomów „Y” wstęp jest wciąż wzbroniony!

Małgorzata Fazio

Małgorzata Fazio

Warto dodać, że zdaniem wielu pań takie imprezy mają również charakter relaksujacy, bowiem możliwość wyrzucenia z siebie babskich żali dodaje sił i otuchy, pozwala nabrać dystansu, który okazuje się lekiem na wiele trosk.

Tegoroczny, ponad dwugodzinny program artystyczny prowadzony przez Annę Wołochacz przeplatany był występami wokalnymi Małgorzaty Fazio przy akompaniamencie gitary akustycznej. Parafrazowane były piosenki H. Kunickiej “Babi Ląd”, “Czerwony Pas” oraz “Być kobietą” A. Majewskiej.

Anna Zajadlak wraz z Anna i Agatą Wołochacz odegrały satyryczny skecz o życiu w rodzinie zdominowanej przez kobietę.Teksty dotyczące żony wychodzacej z” koleżaneczkami na likierek”, wręczaniu podwiędłych kwiatów na „Dzień Mężczyzny,” czy zwracaniu sie do męża „Ty zdirze!” wzbudzały salwy śmiechu.

Zaraz potem Katarzyna Stelmach-Ciszek w 18-stu punktach przedstawiła sprawdzony przepis na szarlotke dla mężczyzn. Hitem okazalo się ostrzeżenie, by przed dodaniem mąki do ciasta okleić ściany i sufit kuchni gazetami, natomiast meble przykryć folią.

Satyryczny skecz o życiu w rodzinie zdominowanej przez kobietę - Anna Wołochacz, Anna Zajadlak

Satyryczny skecz o życiu w rodzinie zdominowanej przez kobietę – Anna Wołochacz, Anna Zajadlak

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć deklamacji wiersza pt.„Babski Comber” napisanego przez Wandę Bogusz i zadedykowanego ogniwu 24 w podziękowaniu za wspólne zeszłoroczne combrowanie. Recytacji wiersza dokonała przewodnicząca ogniwa 24 FPwK Dagmara Ulanowska.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również konkursy toczenia dropsa po podłodze i tańczenia na gazecie w rytm muzyki bez uszkodzenia papieru.

Impreza połączona była z obchodami jubileuszu 10-cio i 5-cio lecia działalności federacyjnej członkiń ogniwa 24. Reportaż zawierający zdjęcia i krótki tekst zapoznał uczestniczki „Babskiego Combra” z dorobkiem jubilatek. Celem ich czynów, skierowanym do polskich odbiorców, było szerzenie polskiej kutury i propagowanie

Zarząd Ogniwa 24 - organizatorki. od lewej. Małgorzata Fazio, Katarzyna Stelmach-Ciszek, Dagmara Ulanowska, Anna Zajadlak, Anna Wołochacz

Zarząd Ogniwa 24 – organizatorki. od lewej. Małgorzata Fazio, Katarzyna Stelmach-Ciszek, Dagmara Ulanowska, Anna Zajadlak, Anna Wołochacz

polskich tradycji wsród lokalnej Polonii. Wachlarz działań obejmował udział w organizacji zabaw dla dzieci oraz dorosłych, koncertu muzyki F.Szopena, uczestnictwie w obchodach swiąt narodowych I polonijnych konferencjach z udziałem przedstawicieli Senatu RP.

Nie zabrakło również podziękowań pani Annie Szufnarze, byłej przewodniczącej ZG FPwK za pomysł utworzenia nowego ogniwa, Dorocie Sobockiej i Renacie Kupresak za wieloletnią współpracę oraz Dominice Zajadlak za pomoc przy organizacji imprezy.

Impreza udała się dzięki uczestniczkom, które przyniosły dużo humoru i fantazji oraz sponsorom, którzy ufundowali wspaniałe nagrody na loterię. Byli to Uptown Hair Studio & Aesthetics z Oakville, In2Flowers z Oakville, Jaswoj Bakery z Missisauga oraz Artbyjolla z Toronto.

Comber_Zabawy_Labado

Oficjalne obchody jubileuszu zostały zakończone 28.04.2014 w Oasis Convention Centre w Mississauga uroczystym nadaniem odznak I dyplomów Ontario Volunteer Service Award, wyróżnienia autoryzowanego przez Michael Coteau, Minister of Citizenship and Immigration.Dagmara Ulanowski, Anna Wolochacz i Katarzyna Stelmach-Ciszek zostały wyróżnione za 10- lecie pracy wolontariackiej, Małgorzata Fazio i Magdalena Wierzbicka za 5-letnią działalność na rzecz federacji w ogniwie 22 i 24.

Comber_UczesticzkiI choc uroczystości wieńczące obchody jubileuszowe zostały zakończone członkinie ogniwa 24 Federacji Polek w Kanadzie nie spoczęły na laurach. Wraz z początkiem czerwca ogniwo 24 wznawia projekt pod nazwą “Polskie Place Zabaw”. Inicjatywa ta powstała w 2013 roku po to, by tworzyć w parkach GTA przyjazne miejsca spotkań dla polskojezycznych rodzin. Dla niektórych rodzin spotkania te mogą stać się wspaniałą okazją do nawiazania nowych znajomości, wymiany doświadczeń rodzicielskich, a także do odbudowania poczucia polonijnej wspólnoty. Dzieci mogą bawić się razem i wspólnie doświadczyć zabaw w grupie, poznac polskie pląsy oraz udoskonalać znajomość języka polskiego.

Sesje odbywać się będą w każdy czwartek od czerwca do wrzesnia 2014 roku, w godzinach 10:30-12:00 w Huron Park, Mississauga. WSTĘP WOLNY

Pierwsze tegoroczne spotkanie odbedzie sie 5 czerwca.

Więcej o projekcie mozna dowiedziec sie wysylajac email pod adres: [email protected]

Anna Wołochacz

Comber_Zabawy_Pociag