Ostatnia farma w Mississaudze

Lokalnie Series czer 1, 2014 at 10:42 am

Kiedy osadnik z Anglii Jacob Scott stawiał swój dom na farmie w dzisiejszej Mississaudze, nie mógł przewidzieć, że w przyszłości tuż obok przebiegać będzie jedna z najruchliwszych autostrad Ameryki Północnej. Kładł grube, 14-calowe cegły na grubą warstwę zaprawy. Dzieki temu jego dom, postawiony w roku 1828, dzisiaj jest całkiem dżwiękoszczelny i słabo przepuszcza hałas aut pędzących po autostradzie 401 i rampy wjazdowej na 407. Obie te autostrady stanowią północną granicę farmy rodziny Hustler, ostatniej rolniczej farmy na terenie Mississaugi.

Kakofonia dżwięków cywilizacji zlewa się tu z odgłosami wsi: muczeniem krów, bekiem owiec, szczekaniem psów…

Theresa Hustler z synami Adamem i Jasonem i narzeczoną Jasona, Dayną.

Theresa Hustler z synami Adamem i Jasonem i narzeczoną Jasona, Dayną.

- Nasze krowy zwykle wypasły się w lecie na pastwisku po przeciwnej stronie drogi. Tam gdzie dzisiaj jest Rona, Buffalo Wild Wings i Michael’s – mówi 34-letni Jason Hustler, reprezentant piątego pokolenia rodziny Hustler zamieszkującej farmę, Kupił ja w 1838 roku Jeremiah Hustler, pra-pradziadek obecnego właściciela. Niegdyś farma była jedną z wielu w rolniczym krajobrazie przyszłej Mississaugi.

zz farma2Dzisiaj jest to już ostatnia farma w tym mieście: niegdyś 100-akrowa, obecnie już tylko 45-akrowa enklawa wciśnięta pomiedzy nowoczesne kondominia i rozrastające się dzielnice nowych domów. Jest warta miliony dolarów.

Rodzina Hustlerów przez prawie dwa stulecia przetrwała najgorsze zawieruchy, tornada oraz próbę eksmisji, gdyż zamierzano ich tereny przeznaczyć na wyspisko śmieci regionu Peel.

Obecny właściciel Frank Hustler, umiera w szpitalu na chorobę Alzheimera. Zdawał sobie sprawę, że nadchodzi kres jego imperium i polecił synom zdobyć niezależne zawody, co też uczynili. Ale jego rodzina odwleka to co nieuniknione ze względów przede wszystkim sentymentalnych. Póki mogą nie sprzedadzą ziemi ze 176-letnim rodowodem.

Więcej o ostatniej farmie w Mississaudze w artykule „The Toronto Star“ TUTAJ.

Traffic