Wielka premiera pod niebem Mississaugi

Rynek Series czer 14, 2014 at 5:48 pm

zz ship2300 stóp pod powierznią wód jeziora Ontario leżą dwa wraki amerykańskich szkunerów z XIX wieku, które pamiętają Wojnę z 1812 roku. Żaglowce „Hamilton“ oraz „Scourge“ zaatakowały i podpaliły Toronto, ale następnie zatonęły w niespodziewanie silnym sztormie.

zz ship6Odkryto je dopiero w roku 1975, oba leżą na dnie w świetnie zachowanym stanie, 9 mil od Port Dalhousie.

Krótka historia obu szkunerów stała się tematem opowieści filmowej „Shipwrecked on a Great Lake“, jaką nakręcił reżyser z Mississaugi – Peter Rowe.

zz ship8Czterogodzinny film miał swoją premierę w sobotę DZISIAJ (zobacz trailer), przed kilkutysięcznym tłumem zebranym w Memorial Park (Port Credit) podczas Mississauga Waterfront Festival.

zz ship3

Peter Rowe

Reżyser znany jest m.in. z pracy nad telewizyjnym serialem „Angry Planet“, poświęconym żywiołom natury. Kręcony częściowo w Port Credit „Shipwrecked on a Great Lake“ jest udramatyzowanym filmem dokumentalnym. Nie brakuje w nim scen batalistycznych z ataku na Toronto, jak również znakomitych zdjęć podwodnych z penetracji wraku,

zz ship1

Główną rolę gra brytyjski aktor Jack Manser

- Przez wiele lat Wojna z 1812 roku zamazała się w pamięci ludzi. Ale ona zdefiniowałą Kanadę. Jeśli wtedy Amerykanie odnieśliby zwycięstwo, Kanada nie istniałaby – twierdzi reżyser.

 

Przez cały lipiec film wyświetlany będzie na specjalnym wielkim ekranie w J.C. Saddington Park w Port Credit, co tydzień od środy do niedzieli o godzinie 20:45.