Fontana ustępuje po uznaniu go winnym

Kanada Series czer 16, 2014 at 4:38 pm
Burmistrz Fontana

Burmistrz Fontana

Burmistrz miasta London w Ontario ogłosił swoją rezygnację z urzędu.

Joe Fontana ustępuje w niecały tydzień po tym, jak sąd uznał go winnym sprawie, dotyczącej m.in. defraudacji w czasie gdy pełnił funkcję posła Parlamentu Kanady i ministra z ramienia Partii Liberalnej.

Dzisiaj jego biuro wydało oświadczenie informujące, że burmistrz rezygnuje, a kolejne dwa dni przeznacza na przekazanie obowiązków. Nastąpiło to po wielu wcześniejszych apelach radnych o ustąpienie z urzędu.

Sentencja wyroku zostanie ogłoszona 15 lipca. Fontanie może grozić nawet wyrok więzienia, choć to mało prawdopodobne. Ale nawet jeśłi to będzie tzw. „odsiadka weekendowa“ to dyskwalifikuje go zupełnie z pracy w ratuszu.

Fontana został oskarżony przez RCMP o wykorzystanie funduszy państwowych w prywatnych celach w czasie, gdy był Ministrem Pracy w mniejszościowym rządzie Paula Martina w 2005 roku, a równocześnie posłem do Parlamentu Federalnego w Ottawie.

RCMP oskarżyło Fontanę o oszustwo na sumę poniżej 5000 dolarów, o nadużycie zaufania publicznego oraz o podrabianie dokumentów.

Śledztwo wykazało, że były minister wydał z publicznej kasy 1700 dolarów, by finansowo wspomóc wesele syna w 2005 roku.

Przez dłuższy czas Fontana kategorycznie odrzucał stawiane mu zarzuty. Potem zmienił taktykę, nie zaprzeczał wprost oskarżeniom, ale twierdził, że nie pozwoli, by stawiane mu zarzuty miały wpływ na pełnioną funkcję burmistrza London.

Wniosek o rezygnację ze stanowiska został postawiony przez radnych miejskich zasiadających w komisji finansów już w ubiegłym roku. Apelowali oni do burmistrza by do zakończenia śledztwa i wyjaśnienia zarzutów powstrzymał się od sprawowania urzędu.