Zarabiamy tyle co w USA?

Kanada Series Top News czer 16, 2014 at 12:00 pm

zz wynagrodzeniaPoziom wynagrodzeń w Kanadzie zrównuje się z tym w Stanach Zjednoczonych – zapewnia wewnętrzny raport rządowy (“Which is a lower-wage economy: Canada or the United States?”), sugerując że poziom gaż pracowników zatrudnionych w Kanadzie nie odbiega niekorzystnie od tego za południową granicą.

Badania przeprowadzone przez Employment and Social Development Canada wykazały, że od czasu globalnego kryzysu finansowego w latach 2008-09, zniknęły wszelkie średnie różnice absolutnych poziomów płac obu krajów.

Mniej wykształceni Kanadyjczycy zarobiają nieco więcej niż ich amerykańscy koledzy, z kolei lepiej wykształceni zarobiają nieco mniej.

Badania wskazują zarazem, że płace w Kanadzie są niższe niż ich odpowiedniki w USA w takich sektorach jak sprzedaż hurtowa i detaliczna, finanse, produkcja i transport oraz w sferze użyteczności publicznej.

Takie same lub bardzo porównywalne zarobki posiadają zatrudnieni po obu stronach granicy w sektorach budownictwa, usług komunalnych, usług osobistych i administracji publicznej.

Ale nie wszyscy zgadzają się z tymi danymi.

Jim Stanford, ekonomista z Unifor, czyli ze związków zawodowych przemysłu motoryzacyjnego twierdzi, że stawki godzinowe nie są wyższe niż w Stanach Zjednoczonych, pomimo retoryki niektórych polityków, że „nasze zarobki ustanawiają nas korzystnie w międzynarodowej konkurencyjności”.

- Posługują się takimi tezami aby usprawiedliwoć swoje ataki na związki zawodowe i ograniczyć wysokość stawek, ale badania wskazują, że nasz problem konkurencyjności nie wynika ze względu na płace. Jest on głównie wywołany przewartościowaniem kursu dolara – twierdzi Stanford.

Z kolei raport badawczy przeprowadzony przez dwóch naukowców Juna Chena i Guohana Zhu wykazał, że “Amerykanie z wyższym wykształceniem zarabiają znacznie więcej niż ich kanadyjscy odpowiednicy. Analizując wzrost płac w ciągu ostatniego 20-lecia stwierdzili oni jednak, że “płace realne w obu krajach wykazują szokującą stagnację“.

Istnieją pracownicy, którzy w tym czasie nie otrzymali ani jednej podwyżki, a zwiększenie zadłużenia średniego domostwa wzrosło kilkakrotnie!