Zapomniane DNA wytropiło gwałciciela z przeszłości

Lokalnie Series czer 25, 2014 at 4:41 pm

zz sylvesterNazywając go „zagrożeniem dla społeczeństwa“, sędzina Anne Molloy skazała 58-letniego Winstona Sylvestra na 20 lat więzienia m.in. za gwałt jakiego dopuścił się ponad 30 lat temu na 14-letniej dziewczynce z Mississaugi. Wydany wyrok okazał się wyższy niż żadania prokuratora: 15 lat więzienia.

W długiej sentencji wyroku sędzina Molloy stwierdziłą, że tak ostry wyrok jest jedynym sposobem w celu ochrony bezbronnych ludzi, którzy mogą stać się ewentualnymi ofiarami skazanego. Jego dotychczasowy życiorys wskazuje na to, że Sylverster nie rezygnował z żadnej okazji do przestępstw, nawet podczas odbywania wcześniejszych kar.

W ubiegłym roku Sylvester przyznał się do szeregu gwałtów i innych przestępstw na tle seksualnym, jakich dopuścił się w swoim życiu, w tym do gwałtu w Mississaudze w 1981 roku, kkórego ofiarą stała się 14-letnia dziewczyna, zaciągnięta siłą w przydrożne zarośla.

Sylvester nie miał innego wyjścia: policja z Peel miała mocne dowody – dysponowała przez te wszystkie lata próbkami jego DNA ale nie mogła ich do nikogo dopasować. Aż do roku 2002 kiedy to jeden ze śledczych wyjął próbki z lodówki i przesłał do ponownego badania. W tym czasie Stevenson zaistniał już w bazie danych przestępców, ponieważ odsiadywał wyrok w amerykańśkim więzieniu federalnym za posiadanie broni palnej i narkotyków.

Analitycy potwierdzili w końcu, że sprawcą gwałtu w Mississaudze był recydywista z USA ale dopiero w 2011 roku udało się dokonać jego ekstradycji.

Sylvester przybył początkowo do Kanady w roku 1980 jako turysta. Niedługo później został aresztowany w Scarborough za posiadanie kokainy i broni, za co odsiedział 90 dni. Później przebywał w USA, gdzie całe lata 90. odsiadywał rozmaite wyroki w 4 różnych stanach.