Jak zwalczać wysokie ceny benzyny?

Rynek Series lip 17, 2014 at 7:10 pm

zz benzynaW dobie najdroższej benzyny w dziejach Kanady, kierowcy mogą ograniczyć nawet o 20% zużycie paliwa stosując kilka prostych tricków. Przy rosnących niebotycznie cenach cierpimy, uważając że niewiele możemy na to zaradzić, a tymczasem nie jest to prawdą. Znane zasady oszczędzania paliwa to: odpowiednio napompowane opony, ociążenie wagi auta czy regularne przeglądy. Oprócz nich istnieją też te mniej znane….

1. Niektóre karty kredytowe oferują zniżki lub nawet zwroty małych kwot na zakup paliwa. Ale wówczas np. 2-centowy rabat z Petro-Canada Mastercard zapewnia nam oszczędność zaledwie jednego dolara przy 50-litrowym zbiorniku, którego napełnienie kosztuje ponad 70 dolarów.

zz gas22. Monitorowanie strony internetowej Torontogasprices.com pozwoli nam zauważyć, że w pewnych regionach Brampton, Mississaugi i Ajax regularnie stosują ceny nawet do 10 centów za litr tańsze, niż reszta GTA.

Niektóre stacje znane są ze stałego utrzymywania cen na niższym poziomie niż konkurencji. Klasycznym przykładem niech będzie dla kierowców wybierających się do Muskoki łuk Autostrady 11 w Gravenhurst, gdzie wszystkie po kolei lokalne stacje paliwowe zawsze oferują paliwo tańsze niż w GTA (nawet do 20 centów na litrze!), mimo że cena benzyny na północy powinna być relatywnie znacznie droższa niż na południu prowincji.

3. Kierowcy mogą poważnie zwiększyć przebieg samochodu – potencjalnie o 20% – umiejętną, rozsądną jazdą: unikaniem parkowania na biegu jałowym, unikaniem gwałtownego przyspieszania, ścigania się, jazdy z nadmierną prędkością i ogólnie wystrzegając się agresywnej jazdy. Ze stare nawyków trudno jest zrezygnować.

zz gas34. Rozsądne planowanie podróży po mieście, przez planowanie spraw do załatwienia w jedną trasę i unikanie (zwłaszcza zimą) ciąglego rozgrzewania silnika na nowo.

5. W dalszej perspektywie, kierowcy mogą planować zakup bardziej oszczędnych samochodów, jak np. modele hybrydowe.

Ci, którzy potrzebują większych aut, powinni rozważyć napęd propanem. Koszt konwersji wynosi obecnie około $5000 ale może przynieść zaskakujące oszczędności – np. w Toronto rzędu 87 centów w odniesieniu do litra benzyny. Konwersja zwraca się więc po zużyciu 5750 litrów paliwa – co zazwyczaj zajmuje od jednego roku do trzech lat.

zz gas4Taki przerobiony pojazd nadal może używać benzyny jeśli zajdzie taka potrzeba. Wymaga jednak co 5 lat testu bezpieczeństwa, co kosztuje 80 dolarów. Systemy na propan mogą być też przenoszone do następnego pojazdu. Ceny paliwa uzależnione są od regionu, ale równowartość propanu do litra benzyny wynosi obecnie w Toronto ok. 56,7 centa.