Europejska podróż studentów Andrzeja Rozbickiego

Polacy w Kanadzie Series lip 29, 2014 at 1:14 pm

History 2014

Europejska podróż studentów Andrzeja Rozbickiego

23 lipca grupa 30 uczniów z kanadyjskich szkół średnich wylądowała na torontońskim lotnisku kończąc ekscytującą wyprawę zrealizowaną w ramach programu “Music & History Grade 11/12 Credit Course” Torontońskiego Katolickiego Wydziału Oświaty (TCDSB).

zz dyrygentW ciagu 3 edycji tego unikalnego programu uzdolnieni muzycznie uczniowie poznawali historię Polski i Europy, rozwijali swoje umiejętności muzyczne oraz doskonalili znajomosć języka polskiego.

Program rozpoczął się zwiedzaniem Warszawy, a zaraz potem tygodniowym pobytem na polskim wybrzeżu. Uczniowie przebywali tam na terenie Akademii Muzycznej w Gdańsku i w kompleksie rekreacyjnym Doliny Charlotty uczestnicząc w codziennych, porannych zajęciach dydaktycznych, próbach chóru oraz poznajac historię Polski i Europy, tą znajdującą się w zasięgu reki. Studenci mieli okazje zapoznać się z historią starego Gdańska, Westerplatte, Stoczni Gdańskiej, Katedry w Oliwie i Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Oczywiście, studenci mieli rownież czas na relaks nad Bałtykiem, rejs statkiem na Hel, brali udział w koncercie w Ustce oraz na podziwianie wydm w okolicach Łeby.

zz dyrygent2Po tygodniowm pobycie w Polsce rozpoczął się europejski etap programu. Studenci poprzez Bremę, Amsterdam, Brukselę podróżowali do Paryża a nastepnie poprzez Metz, Luxsemburg, Maastricht, Aachen, Cologne (Kohln), Leipzig (Lipsk), Potsdam, Berlin z powrotem do Polski. W każdym z tych miejsc, anglojezyczni przewodnicy, zapoznawali uczestników programu z turystycznymi i historycznymi atrakcjami miast i regionów ze szczególnym uwzglednieniem polskich i oczywiście muzycznych akcentów. Tak więc uczniowie mieli szanse na odwiedzenie, połączone z degustacją farmy produkującej słynne holenderskie sery, rejs statkiem po kanałach Amsterdamu, obejrzenie kompleksu budynków Parlamentu Europejskiego, pałacu Cecilenhof gdzie zakończono rozpoczętą na Westerplatte II wojnę światowa, oraz podziwianie przepięknych rynków, ratuszów, katedr i kościołów tych tysiacletnich miast. No i w końcu sam Paryż!

zz dyrygent3Paryż, w pamieci tych szczególnie muzycznie uzdolnionych uczniów, z pewnościa zapisze się jako wyjatkową uczta muzyczna. Bo jakże inaczej można nazwac udział w spektaklu opery “La Boheme” w Operze Paryskiej, udział w przygotowaniach koncertu z najsławniejszymi obecnie śpiewakami na świecie z Anną Netrebko i Piotrem Beczałą na czele w dniu świeta narodowego Francji? W ciagu trzech dni pobytu w Paryżu uczniowie zobaczyli te najbardziej kojarzace sie z Paryżem i z dziejami Francji oraz Europy obiekty historyczne takie jak: Luwr, pałac w Wersalu ze słynną salą lustrzaną, przepiękne ogrody wersalskie, katedry Notre Dame i Sacre Couer oraz obejrzeli pokaz sztucznych ogni przy wieży Eiffla. W czasie wizyty w Paryżu nie zabrakło oczywiście akcentów polskich, a mianowicie wizyty na grobie Fryderyka Chopina na cmentarzu Pere Lachaise.

Historyczne polskie miasta takie jak Poznań, Gniezno, Biskupin, Toruń, Żelazowa Wola i w koncu z powrotem Warszawa z wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego stanowiły ostatni etap tej edukacyjnej wyprawy. W romantycznej i bardzo eleganckiej scenerii zamku w Turznie pod Toruniem studenci mieli szanse na zaprezentowanie swoich umiejetnosci muzycznych w czasie koncertu jak też i na podsumowanie zdobytych w ciągu programu wiadomości, które uprawnialy ich do otrzymania kredytów.

zz dyrygent4Należy wspomnieć, ze idea tego cieszącego się coraz wiekszą popularnoscia projektu, pozwala na bezpośredni kontakt pochodzacej z różnorodnych grup etnicznych młodzieży, z historią, językiem, architekturą i szeroko pojetą kulturą odwiedzanych krajów i zostaje w pamieci uczestników jako niezapomiana, edukacyjna przygoda.

zz dyrygent5Program Music & History jest także doskonała promocją Polski i jej osiągnięć wśród młodzieży i z pewnością zasługuje na kontynuację i na czwartą europejską edycję w przyszłym roku.

Na koniec należą się gorące podziękowania dla tych wszystkich, dzieki którym trzecia edycja tego programu mogła dojść do skutku. “Music & History Grade 11/12 Credit Course” jest realizowany w ramach Torontońskiego Katolickiego Wydziału Oświaty (TCDSB) we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Toronto oraz Piast Travel reprezentowanym na całej trasie przez Pawła Jędrucha, a pomysłodawcą i dyrektorem programu jest dr Andrzej Rozbicki. Zapraszamy do obejrzenia filmowych relacji z tej wyprawy zamieszczonych na stronie: http:/www.rozbicki.com/music and history/.

Irena Obszanska