Chińscy hakerzy atakują NRC

Kanada Series lip 30, 2014 at 11:59 am

zz nrcKomputery kanadyjskiego Państwowego Komitetu Badań Naukowych (NRC) padły ofiarą ataku hakerów z Chin.

Nie podano jednak szczegółów na temat potencjalnych szkód wyrządzonych przez “podmioty sponsorowane przez rząd Chin” – poinformowały władze w Ottawie.

NRC podał we wtorek, że w związku ze sprawą pracuje nad wzmocnieniem systemów zabezpieczeń swoich sieci komputerowych. Zaatakowane jednostki zostały odizolowane od pozostałych maszyn komitetu badawczego w ramach działań zapobiegawczych.

Telewizja CTV relacjonowała, że podczas wtorkowego spotkania z podwładnymi szef NRC John McDougall mówił, że “wszystkie informacje magazynowane w naszym systemie, wliczając szczegółowe dane na temat pracowników, mogły zostać przechwycone. Również dane klientów i inne materiały mogły paść łupem hakerów”.

Na doniesienia o chińskim ataku cybernetycznym zareagowało kanadyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Ottawie. Przebywający z wizytą w Chinach szef kanadyjskiej dyplomacji John Baird spotkał się ze swoim odpowiednikiem w Pekinie Wangiem Yi i przekazał mu stanowcze stanowisko rządu w tej sprawie – poinformował rzecznik Bairda.

Chińskie władze oceniły te kanadyjskie zarzuty jako “bezpodstawne oskarżenia”.

NRC sprawuje pieczę nad badaniami naukowymi prowadzonymi w Kanadzie i wdrażaniem nowych technologii. Instytucja podlega ministerstwu przemysłu. Dla NRC pracuje 4 tysiące stałych pracowników w sieci ok. 20 placówek naukowo-badawczych i ich filii rozsianych na terenie całego kraju.