Skills for Change: pomoc dla dla fachowców z Polski

Poradnik Series lip 30, 2014 at 3:49 pm

zz tradesman2Skills for Change to niedochodowa agencja, finansowana przez rząd prowincji Ontario. Istnieje od 33 lat i jej zadaniem jest przede wszystkim niesienie pomocy nowo przybyłym do Kanady w zakresie nauki, szkoleń zawodowych oraz znalezienia zatrudnienia.

Specjalny departament Skills for Change dzięki programowi “The Trades Win Support” zajmuje się pracownikami wykwalifikowanymi spoza granic Kanady, którzy nie mają jeszcze wymaganego doświadczenia zawodowego ani licencji do uprawiania swojego zawodu w Kanadzie. Dotyczy to np. elektryków, majstrów budowlanych, speców od ciepłownictwa i wentylacji (HVAC), mechaników przemysłowych, hydraulików, a wkrótce również spawaczy i operatorów wielu maszyn. Jednym słowem fachowców.

Skills for Change pomaga w uzyskaniu dla nich przepustki do legalnej pracy – tzw. Red Seal Licence. Następuje to w wyniku zdania pisemnego egzaminu, na podstawie którego otrzymuje się tzw. Certification of Qualification.

W programie, całkowicie fundowanym przez rząd Ontario, partycypują dwie uczelnie: Humber College oraz Stanford College. Trzy różne moduły tego programu obejmują: szkolenie (Employment Preparation), kurs przygotowawczy do egzamiu, doradztwo, i pośrednictwo w znalezieniu pracy.

zz skillsUczestnicy mają dostęp do szkoleń, które obejmują strategię poszukiwania zatrudnienia, przygotowanie swojego CV, technikę prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych z pracodawcą i podstawowe informacje o rynku pracy. Głównym obszarem zainteresowania jest język techniczny i szkolenie języków zawodowych, które w każdym kraju różnią się pomimo podobieństwa samej profesji.

Szkolenia prowadzone przez Humber College lub Stanford College zapewniają opanowanie elementów prawa budowlanego i przepisów technicznych (Canadian Codes), a także strategii egzaminacyjnych.

Pod koniec programu jego uczestnicy korzystają z bezpośredniej pomocy w pośrednictwie pracy i w wyszukiwaniu potencjalnych miejsc zatrudnienia.

Ponadto Skills for Change oferuje inne użyteczne programy i świadczenia, jak np.:

- nauczanie języka (Language Instruction for Newcomers to Canada – LINC, Enhanced Language Training – ELT, and English as a Second Language – ESL).

- pośrednictwo pracy,

- udział w kursach i szkoleniach zawodowych.

Biura Skills for Change:

Toronto Central: 791 St Clair Avenue West 416-658-3101

Toronto West: 30 Weston Road, 2nd Floor Toronto, Ontario 416-572-0490

Employment Ontario: Flemingdon Park 10 Gateway Boulevard 416-645-248

Peel Region: Brampton 21 Nelson Street West 905-595-1679

York Region: Markham 344 John Street 905-764-0202 x101

Po więcej informacji odsyłamy na stronę internetową Skills for Change: TUTAJ.