Skończona kariera policjanta Blaira

Lokalnie Series lip 31, 2014 at 10:00 am

Blair

Zarząd torontońskiej policji, Toronto Police Services Board (TPSB), postanowił podziękować obecnemu szefowi miejskiej policji, Billowi Blairowi i nie przedłużać z nim więcej kontraktu. Oznacza to, że wkrótce rozpoczenie się poszukiwanie nowego szefa torontońskiej policji.

Blair starał się o przedłużenie umowy na trzecią kandencję na stanowisku, ale członkowie zarządu zdecydowali, że przyszedł czas na dokonanie zmian. Kadencja Blaira wygasa w kwietniu przyszłego roku.

Członek Toronto Police Services Board,  Alok Mukherjee ujawnił, że decyzja o przyszłości obecnego szefa policji podjęta została po długich dyskusjach podczas spotkania członków zarządu w środę.

- Bill Blair ma za sobą długą i wybitną karierę w szeregach torontońskiej policji. Jest on powszechnie postrzegany jako doskonały lider świetny egzekutor prawa na całym świecie – stwierdził członek TPSB.

blair3Ze swej strony Blair wydał za pośrednictwem rzecznika miejskiej policji oświadczenie, w który podziękował zarządowi “za uwagę”.

Również burmistrz Toronto, Rob Ford, podziękował Blairowi “za zasługi dla mieszkańców wielkiego miasta”.

Z kolei prezes Toronto Police Association, Mike McCormack powiedział, że jego organizacja “jest zaskoczona” decyzją TPSB.

- Rozumiemy, że wszystko się zmienia i cieszymy się na współpracę z każdym następnym szefem – dodał McCormack w wywiadzie dla CBC News.

Bill Blair dowodził torontońską policją w niełatwych czasach i warunkach. W czasie jego kadencji odbyło się głośne spotkanie przywódców państw G-20, podczas którego policja musiała się zmierzyć z burzliwymi demonstracjami antyglobalistów. W czasie jego kadencji doszło do wielu głośnych strzelanin, w tym zabójstwa nastolatka Sammy Yatima, dokonanego przez podwładnego Blaira, policjanta Jamesa Forcillo, które kładzie się głębokim cieniem na wizerunku policji i jej szefa. Było też kontrowersyjne policyjne dochodzenie w sprawie burmistrza Roba Forda, podczas którego wielu wysuwało wobec Blaira zarzut chęci wpływania na politykę.

Niezależnie od wystawianych ocen, czas Blaira, jako szefa policji w mieście już się zakończył. Pozostanie tylko wypełnianie obowiązków do końca kadencji.

Bill Blair ma 60 lat, w torontońskiej policji przepracował przeszło trzydzieści lat.