W Kanadzie powstała nowa legenda o Warszawie

Polacy w Kanadzie Series lip 31, 2014 at 1:02 pm

W Kanadzie powstała nowa legenda o Warszawie:

Bogumiła, czyli opowieść o warszawskiej Syrenie

Pierwszy sierpnia 1944 roku, wyznaczający pierwszy dzień Powstania Warszawskiego. Na Polu Mokotowskim, wśród złotych słoneczników, gaśnie życie pięknej dziewczyny. Wkoło słychać odgłosy walczącej Warszawy, nad którą unoszą się słowa pieśni: Hej, chłopcy, bagnet na broń. Może słyszy je umierająca Krystyna, może wie, że pozostanie w tym mieście na zawsze. Ukryta w słowach swych pieśni, pomniku Warszawskiej Syreny i pięknej legendzie…

Marta Juza-Jakubowska autorka Legendy

Marta Juza-Jakubowska autorka Legendy

Przede mną barwne ilustracje do legendy „Bogumiła, czyli opowieść o warszawskiej Syrenie”. Przyglądam się jednej, potem drugiej…. Wpatruję sie w twarz bohaterki, jakby kogoś przypominała. Pytający wzrok kieruję na autorkę legendy. Potem pochylam się i czytam dedykację…

W niezwykły sposób postanowiła uczcić pamięć o Powstaniu Warszawskim, mieszkająca w Kanadzie utalentowana poetka i pisarka, autorka wielu baśni i legend (między innymi Warkocza królewny Wisły, Legendy Trzech Ołtarzy), pani Marta Juza-Jakubowska. Napisała ona i obecnie wydaje nową legendę o Warszawie. Legenda ta, zatytułowana „Bogumiła, czyli opowieść o warszawskiej Syrenie“, zadedykowana jest bohaterskim dziewczętom Powstania Warszawskiego. Na przełomie sierpnia i września 2014 roku znajdzie się na rynku księgarskim w Polsce i Kanadzie.

Inspiracją dla tej legendy, jak mówi autorka, stały się jedne z piękniejszych postaci kobiet w historii świata: święta Joanna D’Arc i Krystyna Krahelska.

Krystyna Krahelska

Krystyna Krahelska

Zwyczajne dziewczęta, marzące o zwyczajnym życiu. Życie ich jednak zmieniły okrutne losy historii, lecz nawet niezwykłe okrucieństwo czasów, w których przyszło im żyć nie zmieniło ich czystych, pełnych wiary w Boga i człowieka, kobiecych serc.

Krystyna, piękna o klasycznej polskiej urodzie dziewczyna, pochodziła z Kresów. Z zamiłowania harcerka, poetka, pieśniarka, z wykształcenia etnograf, była łączniczką oraz kurierką Armii Krajowej i sanitariuszką w walczącej Warszawie. Krystyna stała się najbardziej znanym symbolem Warszawy. Tuż przed wybuchem wojny pozowała bowiem rzeźbiarce, Ludwice Nitschowej, do pomnika Warszawskiej Syreny. Pomnik ten został odsłonięty przez bohaterskiego prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego w rocznicę Cudu nad Wisłą, 15 sierpnia 1939 roku.

W pierwszym dniu Powstania Warszawskiego, gdy na Polach Mokotowskich opatrywała rannego kolegę dosięgła ją kula niemieckiego snajpera. Krystyna nie chciała narażać innych dla ratowania swojego życia.

Została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej oraz Medalem Wojska Polskiego.

Akcja nowej legendy o Warszawie „Bogumiła, czyli opowieści o Warszawskiej Syrenie” toczy się w dawnych piastowskich czasach. W jej obrazach odnaleźć można jednak obrazy z życia Krystyny, w postawach – postawę Joanny i Krystyny.

Warszawa, 1944

Warszawa, 1944

Legenda ta jest wartką, pełną dramatycznej akcji, opowieścią o dzielnej dziewczynie. Na barwnych ilustracjach wykonanych przez pana Pawła Kołodziejskiego, Bogumiła ma twarz warszawskiej Syreny – Krystyny Krahelskiej. Książka skierowana jest do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Legenda ta, choć powstała tak niedawno – zdaje się już wpisana w klasykę polskich legend.

W tym roku przypada 100. letnia rocznica urodzin Krystyny Krahelskiej i 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Pochylmy czoła i oddajmy hołd wszystkim którzy oddali swoje życie w Powstaniu Warszawskim.

Pani Marcie dziękujemy za przypomnienie w tej pięknej legendzie tak wspaniałej i godnej naśladowania bohaterskiej postaci na zawsze utrwalonej w symbolu niezłomnej Warszawy.

Alicja Dębowska