Sklepy, które znikają z kanadyjskiego rynku

Rynek Series sier 21, 2014 at 5:56 am

zz sieciAż osiem poważnych sieci handlowych zagrożonych jest wycofaniem się z działalności na terenie Kanady. Przyczyny są różne: od zbyt wolnego wychodzenia kraju z recesji, po rosnąco lawinowo sprzedaż internetową oraz inwazję nowych marek ze Stanów. Sklepy z gruntu (czyli: kapitału) kanadyjskie wycofują się zwolna z dużych galerii handlowych.

Każda sieć ma kłopot innego rodzaju. Na przykład elektroniczne cierpią na syndrom “showroomingu”: klienci przychodzą obejrzeć towar, który jednak kupują później w domu z internetu.

Sukcesy handlowe odnotowują sklepy dyskontowe jak Dolarama lub sklepy luksusowe jak Saks, podczas gdy upada “środek”. Oznacza to, że przybyło klientów zamożnych, zaś klasa średnia zubożała i poszukuje znaczących przecen.

Wiele kanadyjskich sklepów już zniknęło z rynku, jak np Tabi (w 2011) czy Zellers (2012 – choć niespodziewanie w tym roku otwarto jeden sklep w… Ottawie).

Oto 8 sklepów sieciowych, które - według analiz Huffington Post mogą najszybciej zniknąć z kanadyjskiego rynku:

zz target1. TARGET. Już stracili 1.5 mld na podbój Kanady. Kanadyjski klient Targetu rozczarowany jest cenami (różniącymi się od tych w amerykańskich sklepach sieci) oraz niedoborem atrakcyjnych towarów.

zz JACOB2. JACOB. Sieć butików z centralą w Montrealu wystąpiła już o bankructwo i zapowiedziała zamknięcie 92 lokalizacji ale sąd dał jej jeszcze szansę na sporządzenie planu uratowania części sklepów.

3. SEARS CANADA. Sieć odnotowała kolejny kwartał na minusie i to potężnym – ponad 21 mln dolarów. Sears informuje, że główną przyczyną strat była niezwykle chłodna wiosna, zz searsktóra osłabiła ruch handlowy oraz odprawy wypłacane zwalnianym masowo pracownikom, ponieważ sieć kurczy się w oczach mimo gwałtownej restrukturyzacji. Przegrywa z konkurencyjnymi firmami Hudson’s Bay oraz Walmart.

zz reitmans4. REITMANS. Kolejna sieć rodem z Montrealu kilka lat wcześniej ogłaszała, że nie boi się inwazji amerykańskiego Targetu, ponieważ przetrwała już konkurencję choćby ze strony Walmartu lub The Gap. Ale po dwóch latach sieć zawierająca w sobie kilka mniejszych marek (Smart Set, Addition Elle, RW & Co., Penningtons) zaczęła się kurczyć. W ostatnim roku otworzyli 25 nowych sklepów ale jednocześnie zamknęli 58 innych. Nadal są w posiadaniu 878 sklepów w całej Kanadzie. Dochód w roku finansowym 2013 zmalał o blisko 60%.

zz chapters5. CHAPTERS INDIGO. Najsilniejsza (a właściwie ostatnia) sieć księgarń w Kanadzie, która wcześniej wymordowała całą liczącą się konkurencję, zaskakuje wyglądem swoich lokali – trudno na pierwszy rzut oka odgadnąć, że to wciąż są księgarnie. Walcząc z konkurencją e-książek i zamówieniami przez internet Indigo musi zajmować się komplementarnym handlem świeczkami i ozdobami dekoracyjnymi.

zz aeropostale6. AEROPOSTALE CANADA. Sieć rosnąca w Kanadzie do roku 2012, otwierająca średnio 9 nowych lokalizacji rocznie. Od minionego roku zaczęła się jednak kurczyć. W Kanadzie utrzymała 51 z 58 sklepów. Jej największym problemem jest fakt, że przestali być “cool” – młodzież przestała uważać ich produkty za atrakcyjne.

zz best buy7. BEST BUY CANADA. Ostatnie zwolnienia w Best Buy Canada i jej siostrzanej sieci Future Shop pozbawiły pracy tysiące ludzi. Szef firmy z siedzibą w Minnesocie określił rynek kanadyjski jako “bardzo miękki” dla elektroniki. To właśnie Best By jest jedną z największych ofiar wspomnianego “showroomingu”, kiedy to klienci oglądają w sklepie towar ale kupują go taniej u konkurencji w internecie.

zz le chateau8. LE CHATEAU. Topnieją powoli. W ubiegłym roku otwarto jedną tyko nową lokalizację, zamknięto siedem starych. Działają w 228 miejscach (243 w 2011 roku). Akcje firmy spadły z $15 (w roku 2010) do $1.50.