Odnaleziono wrak z wyprawy Franklina

Kanada Series wrze 10, 2014 at 12:34 pm
Sir John Franklin

Sir John Franklin

Kancelaria Premiera Kanady oficjalnie poinformowała o odnalezieniu wraku jednego ze statków z tragicznej wyprawy Sir Johna Franklina. Dwa statki z tej ekspedycji zaginęły w kanadyjskiej Arktyce w roku 1845.

Sir John Franklin był wybitnym brytyjskim admirałem, żeglarzem i badaczem Arktyki. W latach 1819–26 odbył dwie wyprawy w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego Ameryki Północnej. W roku 1845 wraz ze 128 marynarzami wyruszył na kolejną wyprawę na statkach Erebus i Terror, której zadaniem było przepłynięcie z Morza Baffina do Morza Beringa.

Odnalezione szczatki

Odnalezione szczatki

zz odnalezione szczatki2Po trzech latach, gdy wyprawa nie dała znaku życia, wysłano na poszukiwanie pierwszą, a później 40 innych wypraw “franklinowskich”, które ostatecznie odkryły, że statki Franklina utkwiły w lodach między Wyspą Wiktorii i Wyspą Króla Williama. Wieści te były oparte o ustne opowieści lokalnych Inuitów.

Ale dopiero teraz zespół archeologów podległych rządowi terytorium Nunavut odnalazł nieliczne szczątki okrętu – najbardziej poszukiwanego wraku w historii Kanady jeśli nie świata. Eksperci badają znalezisko.

Erebus i Terror - statki Franklina

Erebus i Terror – statki Franklina

Znaleziony wrak jednego z nich

Znaleziony wrak jednego z nich