Czy Doug Ford ma szanse by zastąpić brata?

Lokalnie Series wrze 13, 2014 at 10:00 am

Doug Ford

Błyskawicznie przeprowadzony sondaż tuż po ogłoszeniu informacji, że Doug Ford zastąpi w wyścigu o fotel burmistrza Toronto swojego brata, Roba Forda wskazuje, że jego szanse na wobór nie są małe.

Ankieta przeprowadzona przez agencję Forum na zlecenie CityNews i Toronto Star wskazuje, że Doug Ford może liczyć na 34 procent wyborców – o sześć punktów więcej niż zdobył jego brat w ostatnim sondażu z 8 września. Według sondażu John Tory wciąż jest na czele stawki z 41 procentami poparcia, a Olivia Chow ma ich 19.

- Doug ma tę zaletę, że wchodząc do kampanii późno nie ma żadnych zaszłości, nie musi bronić czterech lat burmistrzowania, tak jak to musiał robić jego brat – mówi socjolog dr Lorne Bozinoff – On może skupić uwagę wyborców, ogłosić swój program w czasie weekendu, kiedy ludzie są gotowi słuchać. Zabierze też ze sobą głosy najwierniejszych woborców z Ford Nation. Nie jest więc wykluczone, że wkrótce, choćby na kilka tygodni może stać się liderem w kampanii wyborczej i wygrać wybory. Sześć tygodni w kampanii wyborczej to bardzo dużo, a Doug ma czas aby zabłyszczeć albo też się potknąć.

Sondaż wskazuje, że wsparcie dla Douga Forda wzrosło po tym, jak wygłosił swoje bardzo emocjonalne oświadczenie przed domem swojej matki w Etobicoke.

Sondaż przeprowadzono na losowo wybranej grupie 1228 mieszkańców Toronto. Margines błędu statystycznego wynosi 3 procent.

Jak już informowaliśmy Rob Ford wycofał swoją kandydaturę z wyścigu o stanowisko burmistrza Toronto w związku z chorobą, na którą zapadł. Zdiagnozowano u niego duży guz w jamie brzuszcznej. Obecnie czeka na wyniki biopsji, które mają być znane w przyszłym tygodniu.