Dożynki w St. Catharines

Polacy w Kanadzie Series wrze 15, 2014 at 11:13 am

 

dzielenie  sie chlebemW niedzielę 7 września w St. Catharines w Parku Polonia odbyły się 19-te już Dożynki Parafialne Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

 

Polonia Park jest położony w pięknej okolicy w sąsiedztwie winnic niedaleko Niagara- on- the Lake i jest doskonałym miejscem na obchody święta dziękczynienia. Pogoda w tym dniu   była wyjątkowo piękna. Uroczystość rozpoczęła się o 12:00 barwnym pochodem dożynkowym, w którym wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych, harcerki, panie z Koła Różańcowego, młodzież i dzieci z Polskiej szkoły, tegoroczna Miss Polonia Izabela Torbinski i Princess Polonia Natalia Wszołek niosąc wieńce uplecione ze zbóż pięknie udekorowane kwiatami, w pochodzie dożynkowym uczestniczyli również Rycerze Kolumba, a przygrywała parafialna orkiestra dęta.

 

W tym roku dostąpiliśmy zaszczytu bycia Starostami   dożynek i zgodnie polską tradycją nieśliśmyw darze chleb, upieczony specjalnie na te okazję przez znaną piekarnię St Jospeph Bakery z St Catharines. Właściciele piekarni, państwo Kędzierscy corocznie ofiarowują smaczny i pięknie udekorowny chleb na tę uroczystość.

 

Liturgi przewodniczył i homilię wygłosił nasz nowy proboszcz O. Antonio Degutis, mszę św. koncelebrował ks. Stanisław Kściuk z Crystal Beach.

 

Dla Ojca Antoniego, który przybył do nas z Saskatchewan były to pierwsze dożynki polonijne w Kanadzie. Podczas mszy św. śpiewał chór Parafialny św. Cecyli pod kierownictwem młodej organistki Anety Malinowki.

 

Zespół Polonez

Zespół Polonez

Uroczystość tę uświetniła Kapela znad Baryczy z Polski, zespół taneczny Polonez z Hamilton pod kierownictwem Danny Pogoda, a do tańca grał zespół Polanie. Smaczne dania przygotowały panie ze Stowarzyszenia Polsko-Kanadyjskiego – opiekuna Parku. Na dożynki tradycyjnie zjechała się Polonia z okolic i świetna zabawa trwała do wieczora.

 

Dla nas Starostów wzruszającym momentem było przyniesienie dożynkowego chleba do ołtarza, a póżniej dzielenie się nim ze wszystkimi, było to tak jak dzielenie się wigilijnym opłatkiem, chleb był pachnący, smaczy i bardzo okazały, tak że starczyło go dla wszystkich . Przygotowanie takiej uroczystości wymaga trudu i poświęcenia wielu osób.

 

Wszystkim parafiankom oraz parafianom, którzy włożyli swą pracę w przygotowanie tak pięknej uroczystości składamy serdeczne Bóg zapłać!

 

Nowemu Proboszczowi Ojcu Antoniemu życzymy błogosławieństwa bożego oraz opieki Matki Bożej Nieustającej Pomocy w posłudze kapłańskiej i pracy duszpasterkiej w naszej parafii.

 

Alicja i Marek Dębowscy

 

zdjecia: Alyssa Ramsey

 

IMG_7767 IMG_7765 IMG_7780 IMG_7778 IMG_7774 IMG_7751

IMG_7766 IMG_7770 IMG_7773