Poroszenko w Kanadzie

Kanada Series wrze 17, 2014 at 10:04 am
Hall of Honour w Ottawie czeka na przybycie prezydenta Ukrainy

Hall of Honour w Ottawie czeka na przybycie prezydenta Ukrainy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przyleciał do Kanady aby spotkać się w Ottawie z czołowymi politykami w tym z premierem Harperem, a także aby wystąpić na forum kanadyjskiego parlamentu. Wystąpił tam w środę dziękując Kanadzie za pomoc i wsparcie. Za płomienną mowę zebrał entuzjastyczne, długie oklaski na stojąco.

W Kanadzie mieszka co najmniej 1.2 mln osób ukraińskiego pochodzenia. To największa diaspora ukraińska na świecie.

Kanada ze swej strony zobowiązała się do dalszych sankcji wobec Rosji oraz do wysłania 190 obserwatorów na czas październikowych wyborów parlamentarnych na Ukrainie. Pozostałych 102 pojedzie na Ukrianę z ramienia Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) oraz Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR).

zz poroszenko

Petro Poroszenko

Wizyta Poroszenki w Kanadzie zbiegła się z rozejmem na wschodzie Ukrainy, gdzie jednak mimo zawieszenia broni obie strony oskarżają się o przygotowania do ofensywy.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział na środowym posiedzeniu rządu, że każdego dnia jego kraj traci w wyniku konfliktu zbrojnego w Donbasie 80 mln hrywien (ok. 6,3 mln dolarów). Dodał, że Ukrainie potrzebny jest pokój, ale nie pokój za wszelką cenę.

Dziś Poroszenko odwiedza Stany Zjednoczone, w Waszyngtonie spotyka się z prezydentem Barackiem Obamą. Tam również wygłosi przemówienie – w amerykańskim Kongresie.