Zanim zabijesz skolopendrę…

Kanada Poradnik Series wrze 17, 2014 at 5:48 am

zz centipedePrawie każdy wzdryga się na jej widok, kiedy zobaczy pełzającego z szybkościa błyskawicy owada z milionem nóg po ścianie lub podłodze. Potem instynkt podpowiada nam: zabić, zadeptać wroga! Nic bardziej błędnego.

Otóż okazuje się, że obecność skolopendry domowej (Scutigera coleoptrata) w naszym domu świadczy przede wszystkim o tym, że dom obfituje w owady wszelkiej maści. Tymczasem skolopendra i inne wije wytrwale polują na nie i zjedzą wszystko: karalucha, pluskwę, mrówkę, termita, pająka, skorka i żywiącego się papierem srebrnego rybika (Silverfish).

Rybik – ulubiony pokarm skolopendry domowej

Rybik – ulubiony pokarm skolopendry domowej

Jest więc skolopendra nadzwyczaj pożytecznym domowym łowczym i naturalnym dezynsekatorem, który wyniesie się, gdy zniknie naturalny pokarm albo pozostanie niezauważona.

Japończycy traktują często skolopendry jako pożyteczne zwierzątka przydomowe, które „odrobaczają“ im mieszkania. Ugryzienia człowieka odnotowuje się niezwykle rzadko i domowa odmiana tego owada uważana jest na ogół za zupełnie niegroźna dla czlowieka, ponieważ nie może pokonać ludzkiej skóry.  Jeśli jednak pokona – ukoszenie jest znacznie mniej bolesne niż pszczoły czy osy.