Obywatelstwo trudniej dostać oraz łatwiej stracić (Bill C-20)

Poradnik Series wrze 18, 2014 at 8:24 pm

 

Joanna Blair

Joanna Blai

Doradza Joanna Blair

Bill C-24 który w opinii rządu Kanady zaostrzy oraz gruntownie zmieni i wzmocni zasady i przepisy dla osób ubiegających się o uzyskanie kanadyjskiego obywatelstwa – otrzymał zgodę królewską (Royal Assent) i jest juź prawem.

Aby chociaż trochę lepiej zrozumieć drastyczne zmiany utrudniające drogę do uzyskania obywatelstwa kanadyjskiego proponuję wrócić do roku 2006.

Zapewne niewielu z nas pamięta rok na scenie międzynardodowej, gdzie miał miejsce konflikt pomiędzy Izraelem i Libanem. W tamym czasie nowo wybrany premier Kanady – Stephen Harper znalazł się w sytuacji gdzie był na czele kontrolowania ewakuacji do Kanady około 11,000 mieszkańców Libanu posiadających podwójne obywatelstwo kanadyjsko-libańskie.

zz bill2Warto również dodać, że większość tych 11,000 Libańczyków z podwójnym obywatelstwem nigdy nie mieszkała w Kanadzie. Wkrótce po ewakuacji Kanady, wielu Libanczyków z kanadyjskim obywatelstwem powróciło do Libanu, który uważali za swoją ojczyznę.

Wlaśnie w tym czasie rzad kanadyjski zwrócił szczególną uwage i zaczął debatować na temat łatwych opcji jakie Kanada oferuje w celu uzyskania obywatelstwa przez ludzi, którzy nigdy nawet nie byli w Kanadzie ale otrzymali kanadyjskie obywatelstwo poprzez kanadyjskiego rodzica albo dziadka.

Wielu tych Kanadyjczyków z podwójnym obywatelstwem miało prawo wjechać do Kanady w momentach dla nich najkorzystniejszych. Dochodzimy w ten sposob do określenia ”Canadians of Convenience” (Kanadyjczycy z wygody), ktore rząd stworzył aby wyszczególnić przypadki przyjazdów do Kanady gdy zaistnieje taka potrzeba i szybkiego wyjazdu bez planów osiedlenia się w tym kraju.

zz bill1Pierwszy krok w kierunku reformy zostal postawiony w kwietniu 2009 roku, kiedy to Jason Kenney, ówczesny Minister Imigracji wprowadził ograniczenie uzyskania obywatelstwa kanadyjskiego dla dzieci urodzonych poza Kanadą tylko do pierwszej generacji (First Generation Limitation Rule).

Oznaczało to, że tylko pierwsza generacja dzieci urodzonych poza granicami Kanady może starać się o otrzymanie automatyczne obywatelstwa jeśli oczywiście co najmniej jeden z rodziców jest obywatelem Kanady.

W tym roku obecny Minister Imigracji Chris Alexander zapowiada szereg fundamentalnych i drastycznych zmian na drodze do uzyskania obywatelstwa kanadyjskiego.

Na starych zasadach aplikant o statusie Permanent Resident starający się o obywatelstwo musiał mieszkać w Kanadzie przez 3 lata biorąc pod uwagę ostatnie 4 lata w momecie składania aplikacji. Applikant mógl rownież sobie doliczyc do wymaganych 3 lat czas oczekiwania na pobyt staly w Kanadzie, co na podstawie nowych zasad będzie zniesione. Aplikant również będzie musiał żyć fizycznie w Kanadzie co najmniej 4 lata (1,460 dni) w przeciągu ostatnich 6 lat w momecie składania aplikacji plus minimum 183 dni fizycznego pobytu na rok (w przeciagu ostanich 4 latach branych pod uwagę). Wiek jaki jest wymagany na napisanie testów w języku angielskim również się zmieni na 14-64 lat (stare wymagania to 18-54 lat). Opłata rządowa za aplikację na obywatelstwo już podległa zmianie i wynosi obecnie $400.

Minister Imigracji równiez zapowiedzial, że według nowych przepisów rząd kanadyjski będzie miał prawo odebrania obywatelstwa w wyjątkowych okolicznościach, jak na przyklad akt terroryzmu. Problem ten zostal poruszony przez rząd w roku 2012 kiedy to libańsko-kanadyjski obywatel dopuścił się aktu terroryzmu – zbombardowania izraelskich turystów w Bułgarii. Finalna zmiana jakiej się obecny rząd chce podjąć w nowym systemie uzyskiwania obywatelstwa będzie najbardziej kontrowersyjna.

zz bill3Zarówno minister Jason Kenney jak i minister Jason Alexander ogłosili wzajemne niezadowolenie z powodu obecnego prawa automatycznego obywatelstwa dla wszystkich dzieci urodzonych w Kanadzie. Obydwaj ministrowie wyrazili swoje opinie, że nie sa usatysfakcjonowani tym prawem i będą robić wszystko co w ich mocy aby to prawo zmienić. Minister Alexander wypowiedział się na ten temat w wywiadzie z CBC News oświadczając, że postara się podjąć działania w tym kierunku jeszcze w tym roku ale to prawo niekoniecznie będzie gotowe w tym samym czasie gdy wejdzie w życie nowy “Citizenship Act”.

W mojej opinii, jeśli obecny rząd pozostanie przy władzy to odrzucenie prawa znanego pod nazwą ‘Birthright Citizenship” dojdzie do skutku szybciej niż się tego możemy spodziewać.

Joanna Blair

NuLife Immigration Consulting

905-867-7700