Świetny pomysł polskich matek – “Polskie Place Zabaw”

Polacy w Kanadzie Series paźd 1, 2014 at 2:00 pm

 

kreda

Zakończyły sie spotkania pod hasłem ”Polskie Place Zabaw” organizowane przez Ogniwo 24 z Federacji Polek w Kanadzie, ktore prowadziła Dagmara Ulanowska, przewodnicząca ogniwa (oraz mama czwórki chłopców). Odbywały się one cotygodniowo w godzinach przedpołudniowych w Huron Park w Mississauga oraz w parkach Pine Cliff w Streetsville oraz Eldorado w Brampton.  Celem spotkań było  szerzenie polskości poprzez pokazanie oraz nauczenie dzieci gier z naszego dzieciństwa, z naszych polskich podwórek. Na spotkania przychodzili rodzice lub dziadkowie ze swoimi pociechami, dla których przygotowywano zabawy w zależności od wieku.

pilkaZabaw było wiele, poprzez wyliczanki na gumie po gry takie jak „Ciepło, zimno” czy „Stary Niedzwiedź Mocno Śpi”, który najbardziej podobał się najmłodszym uczestnikom.  Dużym powodzeniem cieszyło się czytanie polskich bajek przez Katarzyne Stelmach-Ciszek, która rownież jest członkinią Ogniwa 24.

Dla młodszych dzieci były zajęcia muzyczno-ruchowe organizowane przy pomocy Teresy Tomaszewskiej, ktora prowadzi przedszkole „Słoneczko” w Mississauga.  Maluchy miały okazje nauczyć się takich zabaw muzycznych jak „Mam Chusteczkę Haftowaną”, „Balonik”, „Rolnik sam w dolinie” i wiele innych. Większe dzieci mialy możliwość brania udziału w zabawach integracyjnych, zawodach sportowych oraz konkursach.

gimnastykaZadbano też o mamy. Prowadzone były zajęcia ruchowe przy muzyce – aerobik, do których żywiołowo zachęcała jedna z mam, Joanna Kaczkowska, trener personalny. Wszystkie zajęcia były przygotowywane z pomocą uczestniczących mam. Każdy brał czynny udział w zabawach razem z dziećmi.

Bardzo ważna jest także integracja oraz nawiązanie bliskich więzi dzieci z ich rodzicami. Przez caly okres spotkań pojawiło sie ponad 60 rodzin, a duża część z nich regularnie uczestniczyła w letnich spotkaniach. Dzieci  jak i rodzice świetnie czuli sie w swoim towarzystwie i planują nadal spotykać się m.in. na polskim programie dla dzieci w Central Library w Mississauga oraz na różnych wyjazdach, ktore wspólnie bedą organizować. Mamy nadzieje, że „Polskie Place Zabaw” będą kontynuowane w przyszłym roku i mamy nadzieję że będą cieszyły się jeszcze wiekszą popularnoscią.

Jako mama 3-letnich blizniaków, którzy już od rana potrzebują wyładować energię, miałam okazję aktywnie spędzić czas z dziećmi i dać im namiastkę polskiego przedszkola. Chłopcy byli zachwyceni możliwością nauki polskich zabaw, które mamie już uleciały z pamięci. Spotkania dały mi możliwość poznania nowych ludzi i umożliwiły wymianę rodzicielskich doświadczeń. Czas w parku umykał bardzo szybko, nawet podczas niesprzyjajcej pogody. Cieszę sie że miałam możliwość brania udziału w tak świetnej inicjatywie, dzięki której zdobyłam wiele znajomych, a moje dzieci kolegów i koleżanek.

Kamila Byczek, uczestniczka spotkań

Joanna Kaczkowska i Dagmara Ulanowska

Joanna Kaczkowska i Dagmara Ulanowska

zabawy (2)

ksiazki