Papierosy znów na celowniku

Rynek Series paźd 14, 2014 at 2:44 pm

zz fajki1Palaczy tytoniu czeka kolejna niespodzianka przy półkach z papierosami.

Jak dotąd obrzydzano palaczom życie powyżką cen, etykietami ze zdjęciami ofiar raka lub trzymaniem papierosów w sklepach w ukryciu. Obecnie nadchodzi kolejna faza: papierosy bez oznaczeń – sprzedawane w paczkach, na których nie ma ani nazwy produktu, ani loga producenta.

To pomysł Canadian Cancer Society, organizacji planującej “kolejny krok w ograniczeniu rynku wyrobów tytoniowych i ratowaniu ludzkiego życia”.

W wydanym dzisiaj raporcie organizacja ta apeluje do Ministerstwa Zdrowia Kanady o podążenie śladem Australii i innych krajów, które wprowadziły u siebie opakowania bez oznaczeń.

Opakowanie takie nie zawiera żadnych barw, znaków graficznych i sloganów producenta papierosów, ciągle jednak zawierać może ostrzeżenia przed szkodliwością palenia. Badania przeprowadzone w Australii wykazały, że spożycie papierosów znacznie spadło w tym kraju odkąd w grudniu 2012 roku wprowadzono nakaz stosowania nieoznakowanych opakowań w jednolitym kolorze – oliwkowym.

zz fajki2Równocześnie z Kanadą nakaz takich opakowań zamierzają wprowadzić Irlandia, Nowa Zelandia, Wielka Brytania oraz Francja.

Jak uważa Rob Cunningham z Canadian Cancer Society – “opakowania od papierosów nie powinny być mini-billboardami reklamowymi”.

W Kanadzie ostrzeżenia przed paleniem umieszczane na paczkach od papierosów zajmują już 75% powierzchni tych paczek. Więcej (80-85%) stosuje się tylko w Australii, Tajlandii i w Urugwaju.