Czujniki czadu obowiązkowe

Lokalnie Poradnik Series paźd 15, 2014 at 3:54 pm

zz czujnik1 paździrnika 2014 weszło w prowincji Ontario prawo narzucające wymóg instalacji wykrywaczy tlenku węgla w każdym domu mieszkalnym.

W świetle przepisów opisanych w Ustawie 77, detektory takie należy zainstalować w pomieszczeniach sypialnych w domach mieszkalnych oraz w pomieszczeniach gospodarczych. W budynkach apartamentowych każdego formatu, czujniki muszą być umieszczone w pobliżu sypialni.

Ustawę 77 nazwano też ustawą Hawkinsa-Gignaca w celu upamiętnienia pewnej rodziny z Woodstock. Policjantka OPP Laurie Hawkins, jej mąż Richard oraz dwójka dzieci Cassie i Jordan zginęli w grudniu 2007 w efekcie ulatniającego się tlenku węgla. Nie mieli czujnika. Po ich śmierci, wujek policjantki, emerytowany strażak John Gignac doprowadził do przeforsowania umowy o obowiązkowym posiadaniu czujników w prowincji.

Tlenek węgla (czad) jest gazem bezbarwnym, bezwonnym i niedrażniącym. Może powstać w piecu, kominku, a nawet w grzejniku wody. W gospodarstwie domowym może powstawać też w kuchni podczas używania kuchenki gazowej czy innego urządzenia podłączonego do gazu, np. w boilerach, gdzie woda ogrzewana jest gazem. Rokrocznie czad zabija w Kanadzie około 50 osób, w tym w Ontario średnio 11. Domostw w których trzeba będzie instalować czujniki (w cenie około $40) jest w Ontario około 4.8 mln.

Najwięcej zatruć stwierdza się w sezonie zimowym. Jest to związane z mniejszą wentylacją pomieszczeń i koniecznością używania urządzeń grzewczych.

Według nowych przepisów, czujniki powinno się instalować na każdym poziomie mieszkania i sprawdzać ich datę ważności. Podlegają całkowitej wymianie po około 7-10 latach użytkowania. Bateria zasilająca wystarcza na rok. Baterie litowe służą około 10 lat i nie muszą być wymieniane. Idealnym rozwiązaniem jest jednoczesne zasilanie prądem stałym (bateria) i zmiennym (z gniazdka).

Kiedy czujnik czadu wydaje dźwięk ostrzegający, należy wydostać się jak najszybciej z domu i zadzwonić 9-1-1. Należy to zrobić jak najszybciej, gdyż tlenek azotu szybko zakłóca racjonalną ocenę sytuacji i powoduje zapadanie w śpiączkę.