Lawina i zamieć pochłonęły 4 Kanadyjczyków i 3 Polaków

Kanada Series paźd 15, 2014 at 12:12 pm
Szlak trekkingowy wokół Annapurny. Do tragedii doszło w rejonie przełęczy Thorong La

Szlak trekkingowy wokół Annapurny. Do tragedii doszło w rejonie przełęczy Thorong La

Co najmniej 30 osób stało się ofiarami lawiny i zamieci śnieżnej, która zabiła na popularnym wśród turystów szlaku trekkingowym w rejonie Annapurny w Himalajach.

Lawiny wywołane przez niespotykane o tej porze śnieżyce zeszły w dystryktach Mustang i Manang. W pobliżu popularnej trasy trekkingowej wokół Annapurny zgłoszono wyprawę ok. 170 osób. Wielu turystów jest wciąż zaginionych. Wydobycie ciał może zająć wiele dni.

W dystrykcie Mustang cztery osoby poniosły śmierć we wtorek. Na przełęczy Thorong La ratownicy znaleźli ciała dwóch Polaków, Izraelczyka i ich nepalskiego przewodnika. Ta czwórka nie zginęła jednak po zejściu lawiny, lecz w wyniku burzy śnieżnej. Z informacji, które docierają jednak z Nepalu wynika, że w rejonie przełęczy zginęło trzech Polaków.

zz annapurnaZ kolei w dystrykcie Manang, ok. 160 km na północny wschód od Katmandu, lawina pogrzebała w środę pięć osób – czwórki Kanadyjczyków i obywatela Indii. W tym samym regionie w poniedziałek zginęło trzech nepalskich pasterzy jaków, ale ze względu na fatalną pogodę ratownicy natknęli się na ich ciała dopiero w środę.

Nie wiadomo ilu turystów jest nadal uwięzionych; niektórym udało się w środę o własnych siłach dotrzeć w bezpieczne miejsce, gdy poprawiła się pogoda. Z kolei według BBC służbom nepalskim udało się uratować niemal 40 osób.

Akcja ratunkowa jest utrudniona ze względu na złą pogodę oraz przerywaną łączność.

Złą pogodę w samym szczycie nepalskiego sezonu turystycznego wywołał prawdopodobnie cyklon Hudhud. W tym tygodniu żywioł uderzył w południowo-wschodnie Indie, a na zdjęciach satelitarnych widać jego przemieszczanie się w kierunku Chin. Październik jest najpopularniejszym miesiącem trekkingowym dla tysięcy zagranicznych wspinaczy w Nepalu.