Program Live-in Caregiver wymyka się spod kontroli

Poradnik Series paźd 17, 2014 at 4:50 pm
zz blair joanna

Joanna Blair

Doradza Joanna Blair

Kiedy rząd federalny przeprowadził generalną reformę programu Temporary Foreign Worker, uczynił to wydając 40-stronicowy dokument przedstawiający szczegółowe zmiany. Podczas gdy niemal wszystkie programy należące do Temporary Foreign Worker zostały skorygowane, program Live-in caregiver pozostał niezmieniony.

Mimo że nie zostały ogłoszone żadne zmiany w tym programie, rząd federalny sygnalizuje, że są one w drodze. Kiedy zmiany te zostaną ogłoszone, ważne jest aby program, który pomaga tysiącom kanadyjskich rodzin, pozostał – ale został tak zreformowany, aby opiekunowie i ich rodziny mogli przyjeżdżać do Kanady mając status osób posiadających warunkowy pobyt stały (conditional permanent residence).

Minister pracy Jason Kenney skrytykował ostro Live-In Caregiver Program i nazwal go”wymykającym się spod kontroli” I ”ulegającym mutacji” w kierunku programu łączenia rodzin. Czy obawy te są uzasadnione? Prawdopodobnie nie.

zz blair3Zgodnie z prawem kanadyjskim, zanim aplikacja zostanie zatwierdzona, pracodawca ktory chce zatrudnić Opiekuna z zamieszkaniem (Live-in caregiver) musi udowodnić, że osoba w jego rodzinie potrzebuje de facto opieki z zamieszkaniem. W roku 2013 rząd federalny rozpatrzył pozytywnie ponad 4600 aplikacji. Dlatego mozemy postawic tutaj pytanie, czy naprawde tysiące kanadyjskich rodzin potrzebuje opiekunów z zamieszkaniem, albo czyżby rząd federalny przeprowadza nieprawidłową analizę aplikacji? Jeżeli program rzeczywiście”wymyka się spod kontroli”, czyja to jest wina?

Uwaga Jasona Kenney, że program „przeobraża się” w program łączenia rodzin jest również niewłaściwa. Jeżeli rodzina udowodni, że opieka z zamieszkaniem jest konieczna, więzy krwi z opiekunem nie powinny byc istotne.Jeżeli w programie tym dochodzi do nadużyć i rząd federalny jest tego świadomy, dlaczego nic z tym nie robi?

Program Live-In caregiver jest nadmiernie potrzebny by pomóc Kanadyjczykom w opiece nad małoletnimi, chorymi i starszymi członkami rodzin. Moze konieczne są zmiany, ale powinny one isc w kierunku gwarancji opiekunom i ich rodzinom sukcesu na przyszłość.

zz blir2W ramach obecnych zasad Live-in caregiver przyjeżdża do Kanady i jest zobowiozany do pracy i zamieszkania u tego samego pracodawcy, który go sponsorowal. Podczas gdy opiekun z zamieszkaniem może ubiegać się o pobyt stały w Kanadzie po przepracowaniu dwóch lat, proces rozpatrywania tych aplikacji trwa ponad trzy lata. Problemem w przypadku tego pięcioletniego okresu oczekiwania jest to, że duża liczba opiekunów ma w swoim kraju rodzinę. Wielu z nich pozostawia tam dzieci i małżonków, podczas gdy sami pracują w Kanadzie. Niewątpliwie, pięcioletnia rozłąka z małżonkiem lub dziećmi jest uciążliwa i nie do wytrzymania.

Wcześniej w tym roku Instytut Badań nad Polityką Publiczną opublikował wyniki badań pod tytułem ”Zrozumienie międzypokoleniowego awansu społecznego wśród młodzieży filipińskiej w Kanadzie”. Autor badań odkrył, że imigranci z Filipin płci męskiej są mniej skłonni podjąć studia uniwersyteckie niż ich koledzy z innych grup etnicznych. W przypadku dzieci matek pracujących w Kanadzie jako Live-in Caregivers, autor badań wywwnioskowal, że długi okres separacji między matka oraz dziećmi był czynnikiem negatywnym na ich sukces w przyszłości.

Jest jednak nadzieja, że obecny rząd przeprowadzi reformę programu Live-In caregiver w tym kierunku, że po przybyciu do Kanady pracownicy oraz ich rodziny mogłyby się kwalifikować od razu na warunkowy pobyt stały (”conditional permanent residence), a po przepracowaniu przez opiekuna dwóch lat w Kanadzie, ten warunek bedzie zniesiony. Warunkowy pobyt stały (Conditional Permanent Residence) już jest wykorzystywany w prawie imigracyjnym . Obecnie Kanada daje warunkowy pobyt stały na 2 lata pod programem sponsorowania małżonków/partnerów na pobyt stały w Kanadzie.

Idąc tym tokiem, stworzenie dla Live-In Caregivers systemu warunkowego pobytu stałego na okres dwóch lat nie powinno być wielkim problemem. Rozwiązanie to pozwoli na natychmiastowy przyjazd do Kanady calej rodziny. Podczas gdy rodzina opiekuna może nie mieć możliwości aby mieszkać w miejscu jego pracy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamieszkała w poblizu. Pomimo ze rodzina nadal będzie rozdzielona, jednakże będzie szansa widywania matki w weekendy oraz po pracy, może to nie jest idealna sytuacja ale chyba najlepszy dla wszystkich kompromis.

Joanna Blair

NuLife Immigration Consulting

905-867-7700