Gryzące biedronki atakują

Kanada Series paźd 18, 2014 at 12:02 pm

zz biedronkaZ powodu znacznego ocieplenia jak na tę porę roku, w wielu miastach Quebecu i Ontario nastąpił zaskakująco duży wysyp biedronek. Miliony tych owadów fruwały chmarami przysłaniając słońce i oblepiając na ziemi domostwa i ludzi.

Owady te, niestety, gryzą. Jest to inwazyjny gatunek biedronki azjatyckiej, która przy ukąszeniu nie wywołuje tak wielkiego bólu jak na przykład osa, ale bolesność jest długo odczuwalna.

zz biedronka2Biedronki wystąpiły masowo nie tylko w Montrealu, ale też np. w Ottawie.

Mieszkańcy skarżą się, że biedronki kryja się w zakamarkach domu na zimę i pojawiają, gdy ktoś zapali światło albo gdy działa ogrzewanie.

Prof. Christopher Buddle, entomolog z McGill University mówi, że ten gatunek biedronek pojawił się w południowym Quebecu około10-15 lat temu. Zostały tu sprowadzone celowo, do walki z mszycami. Zaczęły się jednak gwałtownie rozprzestrzeniać.

zz biedronka3- Muszę przyznać, że trudno polubić te owady – mówi prof. Buddle. – Ich agresywne zachowanie przywodzi na myśl sceny z filmów grozy. Mocno walczą alby dostać się do ludzkich siedzib na zimę. Inaczej nie przetrwają zimy i nie będą mogły się rozmnożyć.

Tradycyjna w Kanadzie biedronka 9-kropkowa praktycznie wymarła. To co zostało, to dwa gatunki importowane – biedronka azjatycka oraz 7-kropkowa.

Entomolog doradza, że w przypadku ataku biedronek na dom należy pozatykać wszelkie otwory, którymi może się ona dostać, natomiast te, którym to się udało należy wyłapać przy pomocy odkurzacza.