Niesterowalny rosyjski chemikaliowiec grozi katastrofą ekologiczną u wybrzeży BC

Kanada Series paźd 18, 2014 at 9:00 am
Miejsce, w którym aktualnie znajduje się rosyjski kontenerowiec

Miejsce, w którym aktualnie znajduje się rosyjski kontenerowiec

Rosyjski chemikaliowiec przewożący setki ton paliwa i różnych innych chemikaliów stracił moc i sterowność, i dryfuje w pobliżu wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej. Istnieją poważne obawy, że silny wiatr może zepchnąć statek na mieliznę. Kontenerowiec może też rozbić się o strome wybrzeże – zależnie od tego, gdzie zostanie zepchnięty przez wiatr i fale. Może to spowodować poważną katastrofę ekologiczną.

statek135-metrowy statek Simushir z nieznanych jeszcze powodów stracił napęd w wyniku awarii silników. Kanadyjskie władze twierdzą, że statek znajduje się około 12 kilometrów od Haida Gwaii, niewielkiej miejscowości położonej na wybrzeżu Pacyfiku.

Porucznik kanadyjskiej marynarki Paul Pendergast powiedział, że wojskowy śmigłowiec zabrał ze statku jego kapitana by przewieźć go do szpitala w Sandspit w BC. Kapitan wymagał natychmiastowej pomocy medycznej z powodu nieujawnionych urazów ciała. Dziesięciu członków załogi pozostaje na pokładzie statku.

Śmigłowce US Coast Guard są w pogotowiu do akcji, gdyby konieczna była ewakuacja załogi. Jedynym wyjściem z sytuacji jest odholowanie statku do portu, ale zła pogoda i bardzo wysokie fale uniemożliwiają na razie przeprowadzenie tego typu akcji ratunkowej.

Na pomoc rosyjskim marynarzom ruszył statek kanadyjskiej służby granicznej.

Kanadyjskie aborygeńskie plemię Haida Gwaii, mieszkające na wybrzeżu, bardzo obawia się katastrofy ekologicznej, jakie może spowodować rozbicie staku i rozszczelnienie jego ładowni.

- Naszym priorytetem jest zminimalizowanie wpływu ewentualnej katastrofy na naszą ziemię. To nie jest kwestaia polityki, którą nie chcemy się zajmować. Chodzi, by nie dopuścić do najgorszego – oświadczył wódz plemienia Haida, Paul Latin.

Zachodnie wybrzeże Haida Gwaii jest bogate w tereny łowiskowe i jest domem dla kilkuset rodzin zamieszkujących te ziemie.

Przedstawiciele Canadian Coast Guard powiedzieli, że ich służby prowadzą “aktywne działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla pobliskich terenów i będą reagowały na zmieniającą się sytuację w miarę potrzeb i możliwości.”

Akcja wymaga koordynacji wielu agencji federalnych i prowincyjnych w tym Departamentu Rybołóśtwa i Oceanów, Ministerstwa Transportu i Środowiska Brytyjskiej Kolumbii.

Uaktualnienie

Rosyjski statek udało się wziąć na hol. Będzie odprowadzony w wyznaczone przez armatora miejsce.