Festiwal Play Poland już trzeci raz odwiedza Kanadę

Polacy w Kanadzie Series paźd 22, 2014 at 10:18 am

zz play1W piątek, 24 października, w murach National Archives w Ottawie, wystartuje kolejna, trzecia już odsłona festiwalu Play Poland, największej na świecie mobilnej imprezy promującej polskie kino. Tegoroczny pokaz jest wynikiem dotychczasowych sukcesów projektu, który ze względu na ogromne zainteresowanie zarówno ze strony Polonii kanadyjskiej, jak i niezwiązanych z Polską amatorów kina znad Wisły, na stałe wpisał się do ottawskiego kalendarza wydarzeń kulturalnych.

„Jest nam niezmiernie miło, że z roku na rok pokazom polskich filmów w Ottawie przybywa nowych amatorów. W ubiegłym roku było nas przeszło 5 000. To znak, że zainteresowanie współczesną Polską rośnie.” – mówi Kasia Rydel, współorganizatorka festiwalu i Wiceprezes Stowarzyszenia Młodych Polsko-Kanadyjskich Profesjonalistow (YPCPA) w Ottawie.

 

Szczegóły wydarzenia:

Data: 24 października 2014 r. od godziny 19.00

Miejsce: Gmach National Archives of Canada, przy 395 Wellington Street w Ottawie.

Bilety: Dostępne w cenie 15 dolarów, w przedsprzedaży: TUTAJ  lub na miejscu.

Zachęcamy do śledzenia informacji dotyczących imprezy, zamieszczanych na bieżąco na Facebooku: Play Poland Film Festival in Ottawa.

Irena Gradowska

Departament Relacji z Mediami, YPCPA Ottawa

 

zz play2

Festiwal Play Poland to unikalne przedsięwzięcie, które promuje współczesne polskie kino

za granicą. Wydarzenie odbywa się niemal równolegle w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Chinach. Program imprezy obejmuje projekcje najciekawszych współczesnych filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Play Poland organizowany jest w Ottawie przez Stowarzyszenie Młodych Polsko-Kanadyjskich Profesjonalistow (YPCPA), przy współpracy z Polish Art Europe Ltd. (PAE), organizacją non-profit, propagującą polską kulturę i sztukę.

„Cieszymy się, że możemy popularyzować współczesną polską kulturę w środowisku kanadyjskim. Kino, które pozwala spojrzeć na polskie spoleczeństwo okiem wyjątkowo utalentowanych artystów – reżyserów i aktorów – to jeden z najlepszych w dzisiejszych czasach sposobów, na zaprezentowanie wielowymiarowych aspektów polskości szerokiemu gronu odbiorców.

Spotkanie przyjmie formę uroczystej gali, podczas której zostaną zaprezentowane dwa filmy. Pierwszy z nich to “The Master” w reżyserii Filipa Terleckiego, młodego, bardzo aktywnego filmowca, a także dziennikarza i wydawcy z Toronto. “The Master”, który został zakwalifikowany na 67. festiwal filmowy w Cannes, to krótkometrażowy fim dla dzieci, w którego produkcję i realizację zaangażowana była cała rodzina twórcy, włącznie z małą córeczką Mayą. Na pokaz w Ottawie reżyser dotrze osobiście, by przywitać gości i zdradzić kulisy powstawania jego kolejnych produkcji.

Zaraz po pokazie krótkometrażowym widzowie będą mogli obejrzeć polski film fabularny „Chce się żyć”,

w reżyserii Macieja Pieprzycy – obsypaną nagrodami historię życia nieprzeciętnie inteligentnego chłopaka, który cierpi na porażenie mózgowe, dzielnie i cierpliwie walcząc ze swoimi ograniczeniami. Historia pokazana w filmie jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

W trakcie pokazów dla odwiedzających National Archives będzie dostępna wystawa polskiego plakatu filmowego. Goście Play Poland otrzymają wyjątkową szansę obejrzenia dzieł sprowadzonych z Polski specjalnie na tę okazję.

Zwieńczeniem festiwalowego programu będzie smaczny poczęstunek. Na stołach zagoszczą tradycyjne w Polsce i cieszące się coraz szerszym uznaniem w Kanadzie potrawy oraz piwo.

Pokaz w National Archives będzie już trzecim w tym roku wydarzeniem, organizowanym w ramach projektu Play Poland 2014. Z okazji do wzięcia udziału w przeglądzie najlepszych polskich form krótkometrażowych i podziwiania wystawy plakatów można było skorzystać już we wrześniu, podczas cieszącej się sympatnią i uznaniej po obu brzegach rzeki Ottawy nocy ze sztuką: BYPASS! Nuit Blanche Ottawa-Gatineau.

Dodatkowo, w pierwszej połowie pażdziernika miał miejce wykład Richarda Sokolowskiego i wystawa polskich plakatów filmowych z lat 70-tych i 80-tych. Ekspozycja ukazała, w jaki sposób Polscy artyści, tworzący w tym burzliwym okresie, postrzegali kultowe hollywoodzkie produkcje i umożliwiła odwiedzającym zgłębienie wiedzy na temat polskiego kina tamtych czasów.

Sponsorami tegorocznej edycji Play Poland jest platforma dolzproductions oraz portal Komunikaty Ottawskie.

***

Stowarzyszenie Młodych Polsko-Kanadyjskich Profesjonalistow, czyli Young Polish Canadian Professionals Association (YPCPA) to organizacna non-profit, która zrzesza młodych ludzi, pasjonatów różnych dziedzin kultury, biznesu, sztuki i polityki, aktywnych zarówno w środowisku kanadyjskim, jak i polonijnym. Jednym z głównych celów organizacji jest wypełnienie istniejącej luki pokoleniowej w społeczności polonijnej, poprzez współorganizowanie i wspieranie inicjatyw, takich jak: Quo Vadis, zjazdy absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, sympozjum na temat relacji międzynarodowych pomiędzy Unią Europejską, Kanadą a Polską oraz wielu spotkań towarzyskich. YPCPA angażuje i zachęca kolejne pokolenia Polaków w Kanadzie do aktywnej działalności, budującej relacje pomiędzy obydwoma krajami. Więcej informacji: http://ypcpa.ca/.