Dziś wybieramy burmistrzów, radnych i kuratorów oświaty. Startują Polacy. Jak głosować?

Polacy w Kanadzie Series paźd 27, 2014 at 12:13 pm

zz wybory5W poniedziałek wybierzemy w całym Ontario nowych burmistrzów, radnych i kuratorów oświaty. Nowi urzędnicy miejscy i gminni będą rządzić przez następne 4 lata.

W samym Toronto o fotel burmistrza ubiega się aż 65 chętnych, a na obsadzenie 44 okręgów radnymi liczy 358 kandydatów. Lokale wyborcze czynne są w godzinach 10:00-20:00. Na radnych w konkretnych okręgach mogą głosować tylko mieszkańcy tych okręgów, z kolei burmistrza wybierają wszyscy mieszkańcy danego miasta, niezależnie od tego w jakiej części miasta zamieszkują.

zz wyboryFrekwencja się liczy

Wybory municypalne są anonimowe ale dokładne dane ile osób polskiego pochodzenia zjawiło się u urn – są statystycznie jawne i łatwo dostępne.

Gorąco zachęcamy wszystkich do głosowania, gdyż frekwencja konkretnej grupy etnicznej nie jest utajniona. Ważne jest, aby było widoczne, że polska grupa etniczna głosuje, ponieważ jest to istotny sygnał dla polityków, że o głosy takiej grupy trzeba zabiegać i że trzeba się z nią liczyć.

zz wyboryKandydaci z polskim pochodzeniem

W obecnych wyborach bierze udział wielu kandydatów polskiego pochodzenia, urodzonych zarówno w Polsce jak i w Kanadzie. Oto niekóre przykłady.

W najbardziej polskim z dużych miast Ontario, Mississaudze o urząd burmistrza ubiega się Bonnie Crombie. Na radnych startują Antoni Kantor i Carolyn Parrish, a na katolickich kuratorów oświaty (Peel-Dufferin): Mirosław Ruta i Natalia Kusendova.

Z kolei w Toronto o funkcję radnego ubiegają się: Kinga Surma, Magda Chełmińska i Mirosław Jankielewicz.

W pozostałych miastach Ontario również nie brakuje kandydatów polskiego pochodzenia. Na przykład o fotel burmistrza starają się: Derek Majewski (Innisfil), Walter Sendzik (St. Catharines), Stan Lazarski (Milton), Jan Pospieszalski (Thessalon). Ta lista z pewnością nie jest pełna.

zz wybory2Kto może głosować w wyborach municypalnych?

Każdy, kto:

- mieszka w Ontario,

- ma ukończone 18 lat,

- posiada obywatelstwo kanadyjskie.

Glosowanie odbywa się w lokalach wyborczych, które są na ogół położone najbliżej miejsca zamieszania. Zwykle są to szkoły.

Ordynacja wyborcza w Ontario stanowi, że każdy wyborca ma mieć zagwarantowane 3 godziny czasu na oddanie głosu. Jeżeli ktoś pracuje w tym czasie, wówczas pracodawca musi go na te trzy godziny zwolnić.

Głosowanie

Za sporządzenie list wyborców odpowiada Municipal Property Assessment Corporation na podstawie danych o zamieszkaniu. W lokalu wyborczym nazwisko każdego wyborcy powinno znajdować się na liście wyborców.

Karta identyfikacyjna wyborcy rozsyłana pocztą przed wyborami. Jej brak nie wyklucza wyborcy z głosowania

Karta identyfikacyjna wyborcy rozsyłana pocztą przed wyborami. Jej brak nie wyklucza wyborcy z głosowania

Potwierdzają to rozsyłane wcześniej pocztą do domów specjalne karty identyfikacyjne.

Jeśli jednak nie ma was na tej liście, ordynacja dopuszcza dopisanie do niej na podstawie dowodu tożsamości .

Podczas głosowania należy mieć ze sobą dowód tożsamości z adresem (np. prawo jazdy lub inny dokument, niekoniecznie ze zdjęciem). Dopuszczalne są następujące dokumenty:

- ontaryjskie prawo jazdy,

- ontaryjska karta OHIP,

- umowa pożyczki hipotecznej lub umowa o wynajem mieszkania,

- polisa ubezpieczeniowa,

- rachunek z karty kredytowej,

- rachunek za prąd, wodę lub telewizję kablową (z nazwiskiem i adresem).

Paszport kanadyjski nie jest właściwym dokumentem.

Jeżeli okaże się, że znajdujecie się na liście wyborców, ale zapomnieliście wziąć ze sobą jakiegokolwiek dowodu tożsamości – to nadal można głosować. Należy jednak wtedy wypełnić i podpisać specjalny druk deklaracji zaświadczający, że osoba na liście to właśnie wy. Składanie fałszywych informacji grozi odpowiedzialnością karną w postaci wysokiej grzywny.

zz wybory6TRANSMISJE TV

Przebieg poniedziałkowych wyborów możemy oglądać w telewizji. Wyniki w miarę zliczania głosów będą prezentowane na żywo m.in. w:

- telewizji City (17:00-20:00, 20:30-21:00, 22:00-24:00),

- telewizji OMNI1 (20:00-22:00),

- na internetowych portalach CityNews.ca oraz 680News.com (od godz. 17:00).

Program CityVote prowadzony przez Gorda Martineau będzie transmitował przebieg wyborów w godzinach 17:00-23:00.

Nieoficjalne wyniki wyborów powinny być znane pomiędzy godz. 21:00 a 23:00.