Polscy autorzy na Międzynarodowych Targach Książki INSPIRE!

Rynek Series paźd 28, 2014 at 4:56 am

Międzynarodowei targi książki INSPIRE! odbędą się w dniach 13-16 listopada br. w kompleksie wystawienniczym w Toronto – Metro Toronto Convention Centre, przy 720 Bathurst St. Do udziału zaproszono ponad 400 pisarzy z całego świata, w tym także wielu polskich autorów.  W programie przewidziano spotkania z autorami, prelekcje, panele dyskusyjne i warsztaty.

Ewa Stachniak

Ewa Stachniak

Z wielką przyjemnością chciałbym przede wszystkim zaprosić Państwa do odwiedzenia polskiego stoiska ‘Polska! A Good Read!’. Głównym celem pawilonu będzie promocja dorobku literatury stworzonego przez polsko-kanadyjskich pisarzy, których książki są wydawane w Kanadzie, Polsce oraz wielu innych krajach. Autorzy będą do dyspozycji czytelników, jak również będą podpisywali swoje książki. Wśród nich znajdziecie Państwo pozycje autorstwa Ewy Stachniak, wrocławianki, zamieszkałej w Toronto od lat 80. Jej kariera rozpoczęła się od serii opowiadań pisanych dla kanadyjskich czasopism literackich. Spod jej pióra wyszły powieści takie jak: „Konieczne kłamstwa”, „Ogród Afrodyty”, „Dysonans” oraz dwie części prozatorskie o losach Katarzyny Wielkiej. Jej dzieła zostały przetłumaczone na wiele języków oraz okrzyknięte bestsellerami m.in. w Kanadzie i Niemczech.

Anna Szado

Anna Szado

Pisarką, której literatura będzie również dostępna podczas targów, jest Anna Szado. Autorka noweli „Studio Saint-Ex” opowiadającej niezwykłą i czarującą historię powstania legendarnej książki dla dzieci „Mały Książę”, najsłynniejszego dzieła Antoine’a de Sait-Exupery’ego – pisarza i pilota spędzającego ostatnie miesiące swojego życia wśród francuskiej emigracji w Nowym Jorku w okresie II wojny światowej. Wcześniejsza książka tej autorki zatytułowana „Beginning of Was” była nominowana m.in. do prestiżowej nagrody literackiej ustanowionej przez Commonwealth Writers’Prize.

Edward Sołtys

Edward Sołtys

W polskim pawilonie dostępna będzie również najnowsza książka dr Edwarda Sołtysa zatytułowana „Black Ribbon Day”. Edward Sołtys jest doktorem socjologii. Od momentu emigracji z Polski do Kanady w 1987 roku, był aktywnym członkiem polskiej społeczności, a także autorem wielu publikacji o Polakach w Kanadzie. Wśród nich wymienić można: „Half a Century of Canadian Polish Congress”, „Parlament na obczyźnie”, „Trwanie w walce” oraz „Road to Freedom”. Książka „Black Ribbon Day”, przedstawia powstanie w połowie lat 80. w Kanadzie inicjatywy mającej na celu upamiętnienie ofiar ideologii totalitarnych, w szczególności komunizmu, faszyzmu i nazizmu.

Andrew Borkowski

Andrew Borkowski

Dostępne będą także publikacje autorstwa Andrew Borkowskiego. Pisarz, redaktor, dziennikarz oraz muzyk od urodzenia mieszkający w Toronto. Karierę pisarską zaczynał od artykułów dla dzienników Globe and Mail, Los Angeles Times oraz magazynów The Canadian Forum, Quill & Quire, TV Guid. Jest autorem zwycięskiej w konkursie Toronto Book Awards książki zatytułowanej „Copernicus Avenue”. Pozycja ta jest zbiorem opowieści inspirowanych okresem jego dzieciństwa i młodości, którą spędził wśród polskiej społeczności w Roncesvalles Village.

Jowita Bydlowska

Jowita Bydlowska

Nie zabraknie również książki Pani Jowity Bydlowskiej. Rodowita Polka, urodzona w Warszawie, która wyemigrowała do Kanady jako nastolatka. Jej wielkim dziełem stał się pamiętnik zatytułowany „Drunk Mom, A Memoir”. W książce tej opowiedziała niezwykłą i prawdziwą historię z własnego życia. Surowym i bezpośrednim językiem przedstawiła swoją drogę jako młodej matki przez nałóg alkoholowy aż do momentu jego porzucenia. W imieniu swoim oraz wspomnianych wyżej autorów zapraszam również bardzo serdecznie na panel dyskusyjny z udziałem Andrew Borkowskiego, Ewy Stachniak, Jowity Bydlowskiej oraz Anny Szado. Panel zatytułowany Polish Canadian Voices, odbędzie się w ramach targów w niedzielę, 16 listopada 2014 roku o godz. 10:15 w Metro Toronto Convention Centre. Więcej informacji oraz szczegółowy program targów: na stronie internetowej INSPIRE! via www.torontobookfair.ca Z wyrazami szacunku, Grzegorz Jopkiewicz, konsul (Konsulat Generalny RP w Toronto)