100 tysięcy dolarów za powieść “Us Conductors” otrzymał bloger z Quebecu

Kanada Series list 11, 2014 at 5:00 am
Sean Michaels w swoim domu w Montrealu

Sean Michaels w swoim domu w Montrealu

Bloger i krytyk muzyczny z Montrealu, urodzony w Szkocji, wychowany w Quebecu, Sean Michaels, został tegorocznym laureatem najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Kanadzie – Giller Prize.

usconductors-220Nagroda w wysokości 100 tysięcy dolarów przyznana została za jego debiutancką powieść “Us Conductors” (My Dyrygenci). Opowieść jest inspirowana życiem Lwa Siergiejewicza Termena, rosyjskiego przedsiębiorcy i wynalazcy, który w latach trzydziestych ubiegłego wieku wyjeżdża z Nowego Jorku do Związku Sowieckiego, gdzie zostaje aresztowany i ląduje w bolszewickim gułagu. Powieść ma formę listu pisanego przez Termena do ukochanej Clary i jest jedną wielką odą do miłości, piękna, mocy ludzkiego umysłu i urody życia.

Jury przyznające nagrodę podkreśliło niezwykłą urodę książki mówiąc, że “udała mu się jedna z natrudniejszych rzeczy, jakie pisarz może zrobić. Autor sprawia, że muzyka wydaje sie śpiewać z kart powieści”.

Odbierając nagrodę wzruszony Michaels powiedział, że “czuje się jak wieloryb, który trzyma w paszczy całe miasto”.

W ciągu ostatnich dwóch dekad Giller Prize stała sie jedną z najbardziej prestiżowych nagród litarackich w Ameryce Północnej. Nagrodę w 1994 roku ustanowił milioner, Jack Rabinovitch na cześć swoje zmarłej żony, wydawcy literatury, Doris Giller.

Galę przyznania nagrody uświetnił koncert 19-letniego kanadyjskiego pianisty polskiego pochodzenia, laureata nagrody muzycznej Juno, Jana Lisieckiego.

A oto pozostali finaliści tegorocznej edycji Giller Prize, którzy otrzymali nagrody w wysokości 10 tysięcy dolarów: