Wir polarny zafunduje nam śnieg, mróz i wiatr. I zszokuje Amerykę

Kanada Series list 11, 2014 at 4:01 pm

zz polar2Najbliższe dni przyniosą w rejonie GTA gwałtowne ochłodzenie i zmianę pogody z opadami śniegu i marznącego deszczu, temperaturą o 10 stopni niższą niź przeciętna o tej porze roku. Śnieg pokryje zdecydowaną większość zarówno kanadyjskich prowincji, jak i amerykańskich stanów (za wyjątkiem Florydy).

Od środy przez kolejne 10 dni temperatura dzienna nie przekroczy w Toronto +5°C, spadając w nocy do -4°C. Wystąpią opady deszczu, marznącego deszczu i śniegu. Przydadzą się ciepłe kurtki i zimowe buty.

W północnym Ontario przewidywane jest ponad 40 cm śniegu. W południowym – efekt jeziorny sprawi, że śnieg nie będzie zalegał zbyt długo.

Najzimniej będzie w Albercie i na Preriach. W Calgary już odnotowano temperaturę -29°C (w wietrze).

Masy zimnego powietrza, o najniższej temperaturze w tym sezonie, dotarły już nad Stany Zjednoczone. Konsekwencje mrozu dotkną w sumie mieszkańców 42 stanów, czyli blisko 200 mln osób. Nawałnice ominą jedynie Florydę, Hawaje i południowo-zachodnią część USA. Synoptycy AccuWeather nie mają wątpliwości – burza śnieżna Astro już się uformowała i zostanie przewiana nad obszar USA lada moment.

- Lodowata aura utrzyma się przynajmniej przez dwa tygodnie – prognozują eksperci AccuWeather. W ciągu kolejnych dni temperatury gwałtownie spadną, a od stanu Montana po Michigan “rozpęta się” burza śnieżna. Wyjątkowo chłodna aura utrzyma się od Kanady po okolice Zatoki Meksykańskiej.

z polar1Przyczyną paskudnej pogody jest wir polarny (polar vortex) – niż baryczny o charakterze cyklonu, związany z obszarem biegunowym Ziemi. Jest ograniczony przez prąd strumieniowy, który zamyka zimne powietrze polarne w obszarze okołobiegunowym, nie pozwalając na wymianę ciepła z atmosferą w niższych szerokościach.

- Można go w skrócie określić jako pakiet najbardziej lodowatego powietrza, składowanego w atmosferze północnej półkuli Ziemi – wyjaśnia Alex Sosnowski, starszy synoptyk AccuWeather. Na terenie dwóch wysuniętych na północ USA stanów, w Montanie i w Dakocie Południowej, już odnotowano najzimniejszą od marca noc. Temperatura spadła tam 18 stopni poniżej średniej.

zz polar5Synoptycy zapowiadają, że podmuch lodowatego powietrza dzisiaj (11 listopada) uderzy najpierw w Montanę, Północną i Południową Dakotę, Wyoming oraz w stan Minnesota. Wówczas spadnie tam ponad 61 cm śniegu.

- To arktyczne uderzenie będzie prawdziwym szokiem dla stanów spoza centrum kraju – uważa Elliot Abrams, szef meteorologów serwisu AccuWeather. – We wtorek oraz w środę na obszarze Gór Skalistych i na Wielkich Równinach termometry wskażą momentami wartości rzędu -18°C – dodaje.

- W środę zimno dotrze także na teren Teksasu i pozostałych południowych i zachodnich stanów wzdłuż autostrady międzystanowej nr 95. Mieszkańcy tego regionu doświadczą naprawdę srogiej niby-zimy – przestrzega Sosnowski.

zz polar3Powietrze wewnątrz wiru polarnego ma temperaturę od -65 do -85°C nad Arktyką, temperatura -85 °C i niższa sprzyja powstawaniu polarnych chmur stratosferycznych. Podlega on ciągłym zmianom, wywoływanym przez powietrze wznoszące się z troposfery i fale atmosferyczne, tworzące się w pobliżu dużych łańcuchów górskich i na granicy między lądem a morzem.

Ameryka Północna doświadczyła zeszłej zimy iście arktycznej pogody. Nad kontynent nadciągały kolejne cyklony zwane wirami polarnymi, które oddziaływały od Florydy po Kalifornię. Wygląda na to, że tej zimy będzie podobnie. W mediach amerykańskich pojawiają się już pierwsze informacje, które w alarmistycznym tonie uczulają mieszkańców wskazując na nieprzyjemne konsekwencje nadciągającej złej pogody. W stacji CBS wypowiedział się na ten temat znany fizyk Michio Kaku, który ostrzegał 250 milionów Amerykanów, że znajdą się w epicentrum czegoś niezwykłego.

Chodzi o tak zwaną bombogenezę. Czyli obszar niskiego ciśnienia, w którym w ciągu doby spada ono o minimum 24 hPa. Termin ten jest używany do opisania wybuchowego szybkiego rozwoju takiego niżu. Często towarzyszą mu śnieżyce i potężne wichury. Bombogeneza jest zjawiskiem specyficznym na terenie USA i występuje wtedy, gdy dochodzi do kolizji ciepłych i zimnych mas powietrza.