Toronto podaje firmę taksówkową do sądu

Lokalnie Series list 18, 2014 at 7:37 pm

Urząd miasta Toronto zdecydował się podać do sądu nową firmę usługową “UberTaxi”, która ma formę mobilnej aplikacji internetowej, łaczącej klientów i właścicieli samochodów, którzy chcą wykonywać usługi transportowe.

O wchodzącej na torontoński rynek firmie Uber pisaliśmy szczegółowo TUTAJ.

Urzędnicy miejscy podkreślają, że działalność nowej firmy stanowi “zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego” i chce sądowego zakazu działalności firmy.

Tracey Cook

Tracey Cook

Dyrektor wykonawczy wydziału licencji i standardów komunalnych miasta, Tracey Cook powiedziala, że Uber działa jako “nielicencjonowany serwis taksówkowy” i używa pojazdów, których stan techniczny nie został sprawdzony i które nie są właściwie ubezpiecznone.

- Tu nie chodzi o ochronę interesów biznesowych działających na rynku firm taksówkowych. Chodzi o ochronę bezpieczeństwa mieszkańców i przestrzeganie prawa – stwierdziła Tracey Cook dodając, że firma nie płaci też wymaganej przez miasto prowizji w wysokości $300 za taksówkę lub limuzynę.

Pozew do Ontario Superior Court of Justice wylicza pięć usług firmy Uber – UberTaxi, UberBlack, UberSUV, UberX i UberXLcease.

Co ciekawe burmistrz – elekt, John Tory, delikatnie przeciwstawił się działaniom urzędników wydając specjalne oświadczenie, w którym wyraził poparcie dla firmy Uber, pisząc, że to czas by miasto zaczęło się dostosowywać do zmian, jakie zachodzą na rynku.

“Nadszedł czas, by nasz system regulacyjny zaczął działać zgodnie ze zmieniającymi się wymaganiami konsumentów w XXI wieku. Jako burmistrz zamierzam przyjrzeć się sprawie w sposób sprawiedliwy dla wszystkich stron z poszanowaniem prawa i bezpieczeństwa publicznego” – napisał Tory.

uber3Poza podaniem firmy do sądu, urząd miasta zdecydował się zażądać od Uber zaległych opłat manipulacyjnych od 2012 roku, kiedy to firma rozpoczynała działalność w Toronto. Cook stwierdzila, że opłaty te powinny wplynąć do 3 grudnia.

- Praca taksówek, limuzyn jak i wszystkich innych pojazdów świadczących usługi dla ludności i turystów są poddane regulacjom w celu zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów i kierowców – oświadczyła Tracey Cook.

Firma Uber napisała w oświadczeniu, że oferuje “bezpieczne, niezawodne, przyjazne dla środowiska i przystępne cenowo opcje transportu, które są przystosowane do dzisiejszych potrzeb klientów.”

” To przykre, że biurokraci zatrudnieniu w Urzędzie Miasta przyjęli kosztowną taktykę sporu prawnego próbując w ten sposób zatrzymać postęp, ograniczyć wybór klientom i zmusić do korzystania z przestarzałego i źle funkcjonującego modelu transportu.” – czytamy w oświadczeniu – “Mamy nadzieję, że wspólnie usiądziemy do rozmów, aby znaleźć zdroworozsądkowe podejście do przepisów, które promują bezpieczeństwo publiczne i pozwolą, by Toronto stało się stałym miejscem usług firmy Uber.”

Jak się można domyślać działalność kierowców wożących pasażerów za znacznie mniejsze stawki od normalnych taksówek jest solą w oku dla funkcjonującego na rynku taksówkowego kartelu.