Piorące kapsułki trują dzieci

Nowości Series list 21, 2014 at 12:00 pm

zz laundryChwila nieuwagi i zabawa kolorowym woreczkiem wypełnionym płynem może skończyć się tragedią. Detergenty czyszcząco-piorące w kapsułkach (laundry pods) stają się coraz popularniejsze w naszych domach. Niestety, jak informuje pismo „Pediatrics“ – odnotowuje się coraz więcej przypadków poważnych zatruć tymi substancjami.

Cytowane są w nim kanadyjskie badania. W okresie od marca 2012 rok do kwietnia 2013 miesięczne przypadki zatruć wzrosły aż o 645%, a kapsułki są coraz bardziej popularne w naszych domach. Health Canada wydało stosowne ostrzeżenie.

zz laundry2Ofiarą kolorowych kapsułek padają najczęściej małe dzieci, do lat sześciu. Wypełniony substancją pojemnik przypomina im zabawki, a nawet cukierki, którego smaku są niezwykle ciekawe. W Kanadzie w ciągu ostatnich dwóch lat do szpitali z powodu zatrucia takimi detergentami trafiło blisko 100 dzieci. Ze względu na ich interesujący wygląd bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy zaciekawione dziecko rozgryza taką kapsułkę.

Skutki nieumiejętnie udzielonej pomocy mogą być tragiczne. W detergentach zawarte są substancje powierzchniowo czynne, drażniące, które w przypadku nieumiejętne przeprowadzonej pierwszej pomocy – prowokowania wymiotów – mogą dostać się do płuc i wywołać niebezpieczne powikłania w postaci zachłystowego zapalenia płuc, a w skrajnych przypadkach niewydolność oddechową.

Środki są równie niebezpiecznie w przypadku kontaktu z oczami. Jak pokazują badania, na przestrzeni ostatnich dwóch lat w Stanach odnotowano 144 poważne przypadki obrażeń oczu, spowodowanych właśnie płynami czyszcząco-piorącymi w kapsułkach. Zanotowano też pierwsze przypadki śmiertelnego zatrucia tymi detergentami.

zz laundry3W przypadku połknięcia szkodliwej substancji niezwykle ważne jest właściwe udzielenie pierwszej pomocy. Generalnie, w 70-80 proc. przypadków, tylko niewielka ilość detergentu dostaje się jedynie do jamy ustnej, a reszta rozlewa się na skórę, ubranie – w tych przypadkach wystarczy jedynie przepłukać usta dziecka wodą (unikać w miarę możliwości połykania wody przez dziecko), zmyć wodą resztki detergentu ze skóry, zmienić ubranko. Do lekarza należy udać się bezzwłocznie, gdy pojawią się: zmiana barwy głosu, chrypka, chrząkanie, a także nudności, wymioty, bóle brzucha, czy biegunka.

Eksperci wskazują, że w przypadku wzrastającego ryzyka zatrucia, należy zadbać o opracowanie nowej, lepszej technologii, która pozwoliłaby na produkowanie trwalszych opakowań wspomnianych płynów, najlepiej nieprzezroczystych.

Warto jednak pamiętać, że najlepszym sposobem na unikniecie ryzyka związanego z zatruciem detergentami i jest odpowiednie ich przechowywanie.