Spadną stawki na ubezpieczenia samochodów

Nowości Series list 23, 2014 at 3:28 pm

zz stawkiLegislatura ustawodawcza w Ontario uchwaliła ustawę pozwalającą na zmniejszenie składki na ubezpieczenie samochodu średnio o 15 procent przed sierpniem przyszłego roku.

Dotychczas stawki i bez ingerencji rządowej spadły średnio o ok. 6% po tym kiedy rząd przedstawił projekt ustawy, która ma na celu „zwalczanie oszustów i naciągaczy uderzających w firmy ubezpieczeniowe“ odbierając im prawa do roszczeń sądowych. Obecnie oczekiwana jest obniżka stawek ubezpieczenia samochodowego dla wszystkich bez wyjątku kierowców w Ontario.

- Chcemy upewnić się, że kierowcy z kompletem punktów (demerit points) będą mogli uzyskać największe korzyści z redukcji kosztów, ktore nastąpią w wyniku tego aktu prawnego - powiedział minister finansów Charles Sousa. - Średnie obniżenie stawki powinno wynieść około 15 procent – o to właśnie staramy się walczyć.

Mimo deklaracji ze strony liberalnego ministra to jednak Nowi Demokraci zmusili ówczesny mniejszościowy rząd Liberałów do cięć w kosztach ubezpieczenia samochodu w ciągu kolejnych dwóch lat. W zamian NDP swym poparciem umożliwiła zatwierdzienie ustawy budżetowej w roku 2013.

Ale nieoczekiwanie NDP głosowało w miniony czwartek przeciwko przyjęciu tej ustawy (Fighting Fraud and Reducing Automobile Insurance Rates Act). Partia ta zarzuciła rządowi pójście na układ z firmami ubezpieczeniowymi. Obniżka ubezpieczeń stanie się faktem, ale kierowcom odbiera się prawo odwołania do sądu, jeśli zostaną odrzucone ich roszczenia odszkodowawcze.

- Usuwanie kolejnych zabezpieczeń dla ludzi nie jest właściwą drogą – powiedział krytyk ze strony NDP, Jagmeet Singh. - Jest to znacząca utrata naszych praw, a zatem nie jest to korzysta ustawa.

Minister Sousa powiedział że 21 ze 120 firm ubezpieczeniowych w Ontario już obniżyło swoje stawki w ciągu minionego roku o około 10%.