Polacy aresztowani za przemyt rodaków do Stanów

Polacy w Kanadzie Series grud 2, 2014 at 12:02 pm

zz cornwall3Po ośmiu miesiącach śledztwa specjalny oddział połączonych sił policyjnych w Cornwall (Ontario) doprowadził do aresztowania 3 osób oskarżonych o przemycanie ludzi z Kanady do Stanów.

Dwaj z nich to Polacy – Marek Albinowski (65 lat) z Toronto i Władysław Pipień (69) z Markham. Trzecim jest 58-letni Robert Fitzsimmons, mieszkaniec Cornwall.

Proceder przemytu ludzi przez południową granicę został odkryty na wiosnę, kiedy funkcjonariusze US Border Patrol dokonali aresztowania trzech Polaków przebywających nielegalnie na terenie USA. Dochodzenie wykazało, że wszyscy przybyli tam z Kanady. Skłoniło to RCMP do stworzenia specjalnej grupy śledczej, w której skład weszli również: pogranicznicy z Canada Border Services Agency z Cornwall, Toronto i Lansdowne, pogranicznicy amerykańscy, przedstawiciele ontaryjskiego Ministerstwa Finansów, a także policjanci indiańscy z terytorium Akwesasne Mohawk, które rozpościera się w pobliżu Cornwall po obu stronach granicy kanadyjsko-amerykańskiej i zarazem po obu stronach Rzeki Świętego Wawrzyńca. To właśnie na terenie indiańskiego terytorium dochodziło do przerzutu ludzi z leżącej na rzece wyspy Cornwall ale policja nie ujawnia na jaką skalę.

Most w Cornwall nad Rzeką Świętego Wawrzyńca

Most w Cornwall nad Rzeką Świętego Wawrzyńca

Śledztwo pozwoliło ustalić, że polscy obywatele po przybyciu do Kanady na lotniska w Toronto lub w Montrealu konktaktowali się ze swoimi rodakami z Cornwall, którzy za odpowiednią opłatą organizowali im przerzut przez indiańskie terytorium.

Dzisiaj w sądzie w Cornwall odbyłą się rozprawa wstępna wyżej wymienionych oskarżonych.

- Jestem zadowolony z wyniku tego dochodzenia – powiedział inspektor Kimpan, oficer odpowiedzialny za CRTF-SOC (Cornwall Regional Task Force – Serious and Organized Crime). – Doszło do tego poprzez wspólne wysiłki z udziałem partnerskich agencji, dzięki którym byliśmy w stanie rozmontować tę grupę przestępczą i ochronić szczelność naszej wspólnej granicy. zz cornwall

To nie pierwszy przypadek szmuglowania ludzi przez granicę w tym miejscu z udziałem naszych rodaków. W lipcu 2011 roku policja aresztowała 4 inne osoby próbujące przewieźć łodzią trzech osobników, dwóch ze Słowacji i jednego z Polski.