Benzyna poniżej dolara!

Rynek Series grud 12, 2014 at 12:05 pm

zz ropa1Dziś o północy cena najtańszej benzyny na większości stacjach paliwowych w GTA spadła o kolejne 3 centy. Ta obniżka oznacza, że można już zatankować benzynę w cenie 1 dolara i jednego centa za litr. Zdarzają się jednak stacje, ktore oferują jeszcze taniej: za 98.9 centów za litr. Na razie większość z nich znajduje się na prowincji (Orangeville, Gravenhurst, itd.)

Ekonomiści twierdzą, że jest świetna wiadomość dla użytkowników samochodów ale gorsza dla gospodarki. Konsumenci jednak nie narzekają.

Analitycy rynku paliwowego twierdzą, że w styczniu cena baryłki ropy naftowej spadnie poniżej 60 dolarów amerykańskich, a większe spadki mogą być notowane dla benzyny niż oleju napędowego. Oznacza to dla nas jeszze lepsze ceny na stacjach paliwowych, zaś niska cena benzyny może się utrzymać na tym poziomie nawet do roku 2017.

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej poinformowała o spadku zapasów paliw w USA 2 tygodnie temu o 3,7 mln baryłek. Efekt spadku cen paliw wyraźnie widać po danych o konsumpcji benzyn, których udział w amerykańskiej strukturze zużycia paliw wynosi blisko 48%. W minionym tygodniu popyt na benzyny wzrósł w skali tygodnia 1,9% (do 9,43 mln baryłek) – jest to ponad 6% więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Tymczasem Arabia Saudyjska mimo spadających cen zdecydowała się na dalszą redukcję cen ropy (zwiększenie upustów) dla swoich azjatyckich i amerykańskich odbiorców. Na rynku w związku z tym coraz szerzej spekuluje się o tym, że Arabia Saudyjska zamierza twardą ręką walczyć o udziały w rynku wypowiadając wojnę niekonwencjonalnym źródłom ropy naftowej.

Saudyjczykom udało się przekonać resztę, że dla dobra wszystkich trzeba pozwolić na to, by ceny ropy spadły, nawet do 60 dol., po to, by w przyszłości pozwolić na stabilizację na poziomie ok. 80 dol. Uznano, że lepiej jest przetrwać niskie ceny, aby tylko spowolnić łupkowy boom w Stanach Zjednoczonych.

Kartel producentów ropy naftowej OPEC nie zmienił więc limitów wydobycia. To znaczy, że ropa będzie nadal taniała, a wraz z nią, przynajmniej na jakiś czas spadnie wiele cen na świecie. Jako pierwszy stanieje transport.

zz gas11Dla producentów ropy taki spadek cen jest bolesny. Od połowy roku notowania obniżyły się o ok. 30 proc.

W Kanadzie i USA toczy się obecnie szeroka dyskusja odnośnie wpływu niższych cen ropy na przyszłość wydobycia ropy z łupków, gdyż to wydobycie jest opłacalne tylko przy odpowiednim cenniku ropy.

Straty liczą także Rosjanie. Minister finansów Anton Siłuanow przyznał, że z powodu niskich cen ropy Rosja straciła w tym roku 90–100 mld dol. – Te nasze straty jednak nie są bardzo bolesne, bo ropę sprzedajemy w dolarach i wymieniamy je na ruble – skomentował wypowiedź Siłuanowa prezydent Władimir Putin. – Przed dewaluacją za jednego dolara otrzymywaliśmy 32 ruble, teraz 46.

Są dwie teorie mówiące o tym, dlaczego ropa jest teraz tak tania. Pierwsza, to zmowa USA i zaprzyjaźnionych z nimi konserwatywnych krajów Zatoki. Amerykanie chcą doprowadzić do zmiany rosyjskiej polityki wobec Ukrainy właśnie przez drastyczne obniżenie cen ropy naftowej, a więc i zmniejszenie wpływów do budżetu.

Druga teoria: to zmowa kartelu, który chce wyeliminować amerykańską i kanadyjską konkurencję łupkową, doprowadzając do nieopłacalności dalszych odwiertów.

Taniej nie tylko pojedziemy, ale i polecimy. Jednakże jeszcze żadna z linii lotniczych nie poinformowała, że zmniejsza dopłaty paliwowe, chociaż np. w Niemczech są takie naciski na Lufthansę. Więc trzeba spokojnie czekać, a promocji cenowych powinno być więcej.