Od 1 stycznia opłaty za przejazdy TTC możliwe w metrze przy pomocy kart

Rynek Series grud 16, 2014 at 3:35 pm

zz presto2Począwszy od 1 stycznia pasażerowie komunikacji miejskiej TTC w Toronto będą mogli płacić za bilety lub tokeny na wszystkich stacjach metra przy pomocy karty debitowej lub kredytowej. W lecie dostępny będzie system „wave-and-pay“, zezwalający na jednorazowe opłaty za przejazd.

Ponadto prowincyjna agencja Metrolinx planuje wprowadzenie systemu Presto*, który jest już dostępny w niektórych pojazdach i na wielu stacjach. Ten system płatności sprawdził się i zdobywa coraz więcej zwolenników, więc władze TTC zamierzają totalnie go upowszechnić.

zz presto4Wprowadzenie opłat przy pomocy kart kredytowych i debitowych w budkach metra kosztowało TTC około 1.5 mln dol. ale pasażerowie domagali się tego od dawna. Z kolei maszyny do automatycznej sprzedaży tokenów nie będą ani modernizowane ani wymieniane na nowe.

TTC od czasu wymiany w fotelu dyrektora co chwilę donosi o jakichś zmianach. Jedną z ostatnich jest to, że kontrolerzy biletów zostali wyposażeni w… pałki i kajdanki.

zz presto* System płatności Presto obejmuje już 8 dużych miast: od Hamiltonu i GTA po Barrie i Peterborough. Obecnie w sieci GTA z systemu tego korzysta ok. pół miliona osób. Od stycznia 2013 podróżni korzystający z komunikacji miejskiej GO nie mogą już mogli kupić tańszych biletów miesięcznych (monthly passes). Zamiast tej opcji, wszyscy korzystający z usług GO Transit muszą użyć tzw. karty Presto (Presto Card). Jedyną opcją wobec Presto wciąż pozostaną bilety jednorazowe.

Karta Presto zezwala na podróżowanie różnymi komunikacjami miejskimi. Nie trzeba zaopatrywać się w papierkowe transfery. Posiada wewnętrzny licznik, który umożliwia dowolne podróżowanie w strefie 905 przez dwie godziny od chwili rozpoczęcia podróży (first boarding).