Ceny żywności lecą w górę, a mięso wprost szybuje

Rynek Series grud 19, 2014 at 5:03 pm

zz ceny1Chcesz zaoszczędzić na żywności? Przerzuć się na kurczaka. Takich i podobnych rad udzielają Kanadyjczykom media, komentując gwałtowny wzrost cen mięsa i innych artykułów spożywczych, rekordowy w ciągu ostatniego roku.

W listopadzie udało się wyhamować inflację. Przede wszystkim dzięki spadkowi cen ropy, ale zaskakująco gwałtowny wzrost cen mięsa, który zaskoczył konsumentów w tym roku, nie wykazuje żadnych oznak spowolnienia.

Inflacja wyniosła w listopadzie 2%. Jest to o 0,4 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej – podało Statistics Canada. Eksperci mają wątpliwości czy spadek przerodzi się w stały trend ale już wcześniej się mylili zawyżając prognozy.

Indeks cen paliw spadł o 7,5% w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Spadły również w Kanadzie ceny odzieży i sprzętu elektronicznego.

Ale ceny żywności są o 3,1% wyższe w stosunku do ubiegłego roku i rosną znacznie szybciej niż w latach poprzednich. Wpływa na to głównie cena mięsa. Zarówno świeże jak i mrożone mięso (za wyjątkiem drobiu) podrożało w tym roku w sumie o 18%. Mięso przetworzone zdrożało o 12.6%. Jedyną pocieszającą wiadomością jest cena drobiu: kurczaki podrożały w tym roku zaledwie o 1,1%.

zz ceny2Część wzrostu cen mięsa może być przypisana “czynnikom sektorowym”, takim jak choroby zwierząt wpływające na cenę wieprzowiny i niedobory bydła na cenę wołowiny.

Ekonomista Randall Bartlett z TD Bank twierdzi jednak z optymizmem, że mięso nie będzie drożeć w nieskończoność: – Można oczekiwać, że w niedalekiej przyszłości ceny unormalizują się na niższym poziomie. Ten trend już się rozpoczyna.

Duże skoki cen zaobserwowano w tym roku również w innych sektorach: gaz ziemny zdrożał aż o 14,7%, papierosy o 11,4%, a usługi telekomunikacyjne do 6,6%.

Ekspert z TD Bank z TD Bank odnotowuje też, że spadek dolara kanadyjskiego w przeszłości przeważnie nie został przeniesiony na konsumentów. I jak przewiduje: – Głębszy spadek cen paliw w tym miesiącu sugeruje, że inflacja spadnie jeszcze bardziej, do poziomu 1-1.5%.