Pozwolenia na pracę dla partnerów obywateli Kanady

Rynek Series sty 3, 2015 at 2:00 pm

Happy coupleOd 22 grudnia ub. roku rząd rząd wydaje oficjalne pozwolenia na pracę partnerom obywateli Kanady, którzy są już w Kanadzie ale czekają na przyznanie im statusu stałego rezydenta.

Pilotażowy program ma potrwać rok i ma ułatwić życie tysiącom rodzin, które żyją w zawieszeniu z powodu długiego czasu rozpatrywania wniosków o sponsorowanie partnera (program Inland Spousal Sponsorship). W tym przypadku partner lub nawet małżonek przebywa już w Kanadzie, ale nie posiada pozwolenia na legalne podjęcie pracy. Nie jest też objęty opieką medyczną.

Osoby aplikujące w ramach programu Inland Spousal Sponsorship na rozpatrzenie wniosku czekają nawet półtora roku. Powoduje to wiele finansowych i emocjonalnych problemów. Ministerstwo Imigracji obiecuje, że wydanie pozwoleń na pracę w przypadku osób, które już złożyły wnioski o przyznanie stałej rezydencji, potrwa kilka tygodni. W przypadku nowych wnioskodawców czas oczekiwania ma wynosić 4 miesiące.

Otwarte pozwolenie na pracę uprawnia do podjęcia pracy w dowolnym zawodzie. Jest wydawane na określony czas. W tym czasie wnioskodawca może korzystać ze służby zdrowia.