Podatki Torontończyków wzrosną o 2.75%

Rynek Series sty 20, 2015 at 11:55 am

zz tory1 zz tory0Zaproponowany dzisiaj przez burmistrza Johna Tory’ego budżet Toronto na rok 2015 przewiduje wzrost podatków od nieruchomości o 2.75%, pomimo iż dwa dni wcześniej zastępca burmistrza Denzil Minnan-Wong zapowiadał „skromną podwyżkę“.

Ogłaszając budżet burmistrz wyraził zadowolenie, że zgodnie jego obietnicą podczas kampanii, podwyżka nie przekracza stopy inflacji. Krytycy natychmiast zarzucili mu, że kłamie lub manipuluje. Stopa inflacyjna w Toronto wynosi bowiem 2.6%, natomiast burmistrz chciałby aby nie brano pod uwagę w podwyżce, że pół procenta przeznaczone jest na rozbudowę metra do Scarborough (oznacza to ok. 3.4 mld dol.).

Podwyżka podatków od nieruchomości w Toronto oznacza, że właściciel, domu wycenionego na 525.000 będzie musiał zapłacić więcej o $83 rocznie.

Budżet zapowiada również podwyżkę opłat za wodę od 1 kwietnia.

zz tory7Pierwszy budżet administracji Tory’ego przewiduje m.in. wydanie dodatkowych 433 mln dolarów na remont autostrady Gardiner w ciągu 8 lat.

5 milionów zostanie przeznaczone na poprawę służby pogotowia ratunkowego (56 nowych paramedyków + 2 superintendentów). 90 milionów pójdzie na poprawę infrastruktury dla rowerzystów (sic!).

zz tory2Inne plany budżetowe to m.in. przeznaczenie funduszu w wysokości 14.4 mln na bezdomnych (stworzenie 181 nowych łóżek w schroniskach), a także 12 mln na budowę lub rozbudowę: 2 bibliotek, 2 ośrodków dzielnicowych, przedszkola i posterunku policji.

zz tory3Pełny proponowany budżet operacyjny miasta Toronto: TUTAJ.

Tradycyjnie pierwszy budżet podczas kadencji nowego burmistrza jest przygotowany głównie przez jego współpracowników, którzy rozpoczynają pracę jeszcze przed zaprzysiężeniem burmistrza. Ale akurat John Tory aktywnie uczestniczył w pracach przy tym budżecie. W poniedziałek ogłosił przeznaczenie 95 mln na inwestycje w TTC.

Nowy budżet będzie zatwierdzany w połowie marca.

zz tory4

zz tory5

Źródło: BMA Municipal Study