Koniec paliwowego Eldorado – ceny benzyny znowu rosną

Nowości Series luty 4, 2015 at 6:00 am

gas

Wydaje się, że to już koniec spadku cen benzyny na stacjach paliwowych. Ceny znowu rosną, choć wciąż są znacznie niższe niż jeszcze pół roku temu.

Na stronie internetowej www.gasbuddy.com obecna przeciętna cena litra najtańszej benzyny w Kanadzie wynosi 93 centy za litr i jest wyższa o ₡3,6 od ceny w ubiegłym tygodniu.

Dan McTeague

Dan McTeague

Analityk rynku naftowego Dan McTeague uważa, że w ciągu najbliższych kilku dni cena paliwa wzrośnie o 3-4 procent.

- Tak wygląda rynek. Podwyżka cen związana jest ze spadkiem wartości dolara kanadyjskiego wraz z niewielkim co prawda, ale wzrostem cen tego surowca na świecie. Oczywiście możemy być wciąż zadowoleni, gdy porównamy obecną cenę paliwa ze średnią $1,24 w ubiegłym roku.

W Calgary ceny benzyny wzrosły o ₡7,5 w ciągu ostatniego tygodnia. W Toronto o ₡4,4, a w Vancouver odnotowano wzrosto 6,7 centów.

Cena ropy na giełdach we wtorek wynosiła 53,05 amerykańskich dolarów za baryłkę. Jest to nieco więcej niż w ubiegłym tygodniu, ale wciąż stanowi połowę ceny ropy z czerwca ubiegłego roku.

Roger McKnight

Roger McKnight

Roger McKnight, starszy doradca naftowy z En-Pro International uważa, że obecnie niezwykle ważnym czynnikiem ceny paliwa jest to, jak dużo tego surowca wydobywa się w Stanach Zjednoczonych. Jednym z podstawowych powodów spadku cen ropy były bowiem rosnące dostawy tego surowca pochodzące z amerykańskich łupków w Teksasie i Północnej Dakocie.

- Żeby przewidzieć cenę ropy nie oglądam wież wiertniczych na Bliskim Wschodzie, ale patrzę na licznik wydobycia ropy w USA – mówi McKnight – Domyślam się, że są spekulanci, którzy będą chcieli spowolnić wydobycie i zmniejszyć wzrost zapasów, by cena ropy poszła w górę.

McKnight zauważa, że ceny benzyny na stacjach mają dziwną, niezwykle rzadką cechę. Wzrost następuje znacznie szybciej niż spadek.

- Cena benzyny, gdy idzie w górę, zachowuje się jak rakieta. Gdy spada, nagle zamienia się ptasie piórko – mówi.