Eutanazja na życzenie – legalna w Kanadzie

Kanada Series luty 6, 2015 at 1:39 pm

zz smierc4W odróżnieniu od większości krajów na świecie Kanada zalegalizuje eutanazję na życzenie, dokonywaną z pomocą lekarza. Umożliwiła to jednogłośnie podjęta dzisiaj, historyczna decyzja Sądu Najwyższego, która likwiduje wcześniejszy zakaz przeprowadzania „samobójstw w asyście lekarskiej“.

Zabijanie osób ciężko chorych – nawet na ich życzenie – było dotąd nielegalne w Kanadzie. O ile pacjent jest zdrowy psychicznie i zdiagnozowano u niego chorobę przez którą cierpi – będzie teraz miał prawo dokonać samobójstwa z pomocą lekarza, a lekarz nie będzie za to ścigany prawnie. W większości krajów na świecie tego rodzaju eutanazja jest niedozwolona i często karana jak zwykłe zabójstwo.

Przełomowe orzeczenie Sądu Najwyższego Kanady anuluje istniejące dotąd prawo i daje parlamentowi rok na przedstawienie projektu nowej ustawy, uznającej prawo do śmierci osób dorosłych.

Taki człowiek będzie musiał:

1. wyraźnie wyrazić zgodę na pozbawienie go życia,

2. cierpieć na chorobę (lub trwałą niepełnosprawność), która przynosi trudne do zniesienia cierpienia.

Choroba nie musi być nieuleczalna, o swoim losie decyduje sam pacjent.

zz smierc1Sprawa dopuszczalności eutanazji na życzenie jest przedmiotem sporu od dziesiatków lat. W Kanadzie przybrała na sile, gdy wybitny lekarz z Toronto kilka dni przed swoją śmiercią nagrał film z niezwykle dramatycznym apelem o legalizację eutanazji.

Dr Donald Low, który w swojej karierze był szefem sztabu lekarzy walczącego z groźbą epidemii SARS w Toronto w 2003 roku, w nagranym wideo zaapelował do prawodawców, by pozwolili ludziom umrzeć z godnością, jeżeli będą sobie tego życzyli. Dr Low zmarł kilka dni później na guza mózgu w wieku 68 lat.

Przeciwnicy eutanazji uważają życie za święty dar od Boga albo uznają je za najwyższą wartość. Zwolennicy natomiast twierdzą, iż ważniejsze są uszanowanie woli chorego, uchronienie go od cierpień oraz jego prawo do zachowania godności w rozumieniu, jakie on przyjmuje.

Eutanazja jest obecnie zalegalizowana w Holandii, Belgii, Luksemburgu (w tym chorych dzieci), Albanii, Japonii i amerykańskich stanach Teksas, Oregon i (od 2014) Nowy Meksyk.

Szczególna forma dozwolonej eutanazji występuje w Szwajcarii, gdzie można przepisać lek nasenny w śmiertelnej dawce, jednak chory musi go przyjąć samodzielnie.

Nowa decyzja Sądu Najwyższego wywołała morze opinii. W środowisku medycznym wielu przyjęło ją ze zrozumieniem, inni – krytykują.

- To wielki dzień dla kanadyjskiego systemu opieki zdrowotnej. Pacjent nareszcie bedzie miał prawo do godnej śmierci – powiedział dr George Kim.

- Nie po to zostałem lekarzem aby zabijać ludzi – uważa z kolei dr Raymond McConville.

Canadian Medical Association wydało oficjalne oświadczenie, w którym popiera decyzję Sądu Najwyższego.

Już dwa lata wcześniej Sąd Najwyższy Kolumbii Brytyjskiej uznał, że zakaz eutanazji jest pogwałceniem zagwarantowanych przez konstytucję wolności i zalecił parlamentowi wprowadzenie niezbędnch zmian w ustawach.

Przeciwko wspomaganemu samobójstwu wypowiadała się wcześniej minister zdrowia Kanady Rona Ambrose, zastrzegająć rok temu, że stanowisko Ottawy w tej kwiestii nie zmieni się.