Kanclerz Merkel spotka się dzisiaj z premierem Harperem

Kanada Series luty 9, 2015 at 5:00 am

merkel harper

Agencja prasowa Canadian Press poinformowała, że kanclerz Niemiec Angela Merkel poprosiła premiera Stephena Harpera o krótkie spotkanie w Ottawie w poniedziałek wieczorem, w ramach jej “szalonej” – jak określają kanadyjskie media – transatlantyckiej misji dyplomatycznej mającej na celu powstrzymanie wzmagającej się wojny na Ukrainie.

Niemiecka kanclerz wcześniej tego samego dnia odwiedzi Waszyngton, gdzie spotka się z prezydentem USA Barackiem Obamą. Prawdopodobnie na spotkaniach tych będzie chciała zasypać przepaść między Europą a Ameryką w sprawie kwestii ewentualnego dozbrojenia Ukrainy i wzmocnienia jej potencjału obronnego.

Wieczorne spotkanie Harpera i Merkel pozwoli kanadyjskiemu premierowi na zapoznanie się z przebiegiem rozmów, jakie przeprowadziła niemiecka kanclerz i prezydent Francji Francoise Holland  z prezydentem Rosji, Wladimirem Putinem w Moskwie.

Spotkanie Merkel - Hollande - Poroszenko w Kijowie

Spotkanie Merkel – Hollande – Poroszenko w Kijowie

Najpierw kanclerz Niemiec i prezydent Francji rozmawiali w Kijowie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Następnego dnia Merkel i Hollande polecieli do Moskwy, gdzie przez pięć godzin rozmawiali z Putinem.

Niewątpliwie  spotkanie liderów Unii Europejskiej w Kijowie i w Moskwie to bezsprzecznie zwycięstwo dyplomacji Federacji Rosyjskiej. Rosja nie zmieniła swojej polityki tak jak od niej oczekiwano, czyli nie nastąpiła deeskalacja konfliktu. W konsekwencji mieliśmy tak naprawdę natężenie działań zbrojnych na Ukrainie. Po tym nagle okazało się, że liderzy Unii Europejskiej nie dosyć, że zgadzają się na rozmowy i formułują jakąś propozycje, które prawdopodobnie oparte są na propozycjach Putina, to jadą na rozmowy w prezydentem Putinem na Kreml, zamiast prowadzić rozmowy na neutralnym gruncie. Rosjanie osiągnęli więc to, co osiągnąć zamierzali. Poprzez eskalacje działań zmusili Zachód, żeby te rozmowy podjął.

Pięciogodzinne rozmowy kanclerz Niemiec i prezydentów Francji i Rosji w Moskwie

Pięciogodzinne rozmowy kanclerz Niemiec i prezydentów Francji i Rosji w Moskwie

Rozmowy skończyły się, ale żaden komunikat nie został po nich ogłoszony. Dowiedzieliśmy się jedynie iż strony umówiły się na kolejne rozmowy przez telefon. Z nieoficjalnych informacji wynika, że liderzy Unii Europejskiej chcieli zmusić Rosję do wykonywania porozumień mińskich z połowy września 2014 roku.

Następnie kanclerz Merkel uczestniczyła w 51. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, podczas której dominującym, a właściwie jedynym tematem była kwestia rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

Uczestniczący w monachijskiej konferencji szef dyplomacji Rosji, Siergiej Ławrow, pozytywnie ocenił rozmowy Merkel – Hollande – Putin w Moskwie. Ławrow stwierdził, że spotkanie to było dobrą podstawą, pozwalającą na pewien optymizm w sprawie rozwiązania konfliktu.

Siergiej Ławrow

Siergiej Ławrow

W swoim przemówieniu w Monachium Siergiej Ławrow ostro skrytykował Stany Zjednoczone za ich politykę w Europie. Rosyjski dyplomata oskarżył Waszyngton o doprowadzenie do kryzysu na Ukrainie. Mówił, że w ostatnich 25-ciu latach Stany Zjednoczone chciały zdominować stosunki polityczne w Europie.

Zdaniem Ławrowa Waszyngton miał obsesję na punkcie budowy w Europie tarczy antyrakietowej. Ławrow krytykował też Unię Europejską, której zarzucał, że nie brała pod uwagę interesów Rosji, przygotowując umowę stowarzyszeniową z Ukrainą.

Rosyjskie czołgi w drodze na Ukrainę. Putin twierdzi, że rosyjskie wojska nie uczestniczą w konflikcie.

Rosyjskie czołgi w drodze na Ukrainę. Putin twierdzi, że rosyjskie wojska nie uczestniczą w konflikcie.

Teraz, dzień po zakończeniu konferencji, Merkel przylatuje do Ameryki na spotkania z Obamą i Harperem. Jaki będzie wynik tej “szalonej” kanclerskiej dyplomacji – dowiemy się najprawdopodobniej w środę, po spotkaniu kanclerz Niemiec i prezydentów Francji, Rosji i Ukrainy.

W ostatnich tygodniach na Ukrainie ginie codziennie około 10 osób. W obawie o swoje życie, wielu ludzi porzuca dotychczasowe miejsce zamieszkania. Każdego dnia konflikt pochłania życie niewinnych ludzi. Specjaliści obliczają, że rosyjska agresja na wschodzie Ukrainy pochłonęła do tej pory życie około 50 tysięcy ludzi.