Srebrny medal Erin Mielzynski w Pucharze Świata

Kanada Series luty 13, 2015 at 12:06 pm

zz erin4Kanadyjka polskiego pochodzenia Erin Mielzynski była bohaterką zawodów drużynowych mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim. To dzięki jej świetnej postawie ekipa z Kanady zdobyła srebrny medal. W sobotę ma kolejną szansę na podium – w slalomie…

Mielzynski przed mistrzostwami nie była wymieniana w gronie kandydatek do medali. W zawodach Pucharu Świata startuje od 2009 roku i z roku na rok pnie się w klasyfikacji generalnej. Nie zalicza się jednak do ścisłej światowej czołówki. Dwukrotnie stawała na podium Pucharu Świata w slalomie – w marcu 2012 roku w niemieckim Ofterschwang była najlepsza, a w styczniu 2013 zajęła trzecie miejsce w Zagrzebiu. Później spisywała się słabiej i rzadko udawało jej się plasować w czołowej dziesiątce.

W Vail w Colorado była jednak bezkonkurencyjna. Pewnie wygrywała z kolejnymi rywalkami, a w finale zdobyła jedyny punkt dla Kanady, pokonując Austriaczkę Evę-Marię Brem.

Erin jest oceniana jako zawodniczka świetnie wyszkolona technicznie. Nie wiadomo czy wystartuje w gigancie, ale w slalomie nie jest bez szans. Kanadyjczyk Dustin Cook sprawił wręcz sensację zajmując drugie miejsce w supergigancie.

Erin Mielzynski urodziła się 25 maja 1990 roku w Brampton. Do Kanady wyemigrowali jej dziadkowie. Z polskiej strony ma ojca, matka jest Kanadyjką. Jej dziadek to Piotr Mielżyński założyciel znanej w Polonii firmy PMA. Nad Wisłą Erin też ma rodzinę, m.in. stryj Robert prowadzi znaną warszawską winiarnię.

Pierwsze sportowe sukcesy odnosiła na nartach… wodnych. W 2006 roku zdobyła nawet srebrny medal mistrzostw świata do lat 17 w skokach. Później zrezygnowała z tej dyscypliny na rzecz narciarstwa alpejskiego.

W zawodach Pucharu Świata po raz pierwszy wystartowała 29 listopada 2009 roku w Aspen, zajmując 30. miejsce w slalomie.

zz erin3 zz erin2 zz erin1