Sun News zaprzestaje emisji programu telewizyjnego

Kanada Series luty 13, 2015 at 10:00 am

sunnews2

Telewizyjny kanał Sun News Network zaprzestał nadawanie programu. Negocjacje w sprawie sprzedaży kanału telewizyjnego nie powiodły się. Ze względu na brak wystarczających środków na dalszą produkcję, kierownictwo Sun News Network zdecydowało się na zamknięcie programu.

W grudniu ubiegłego roku “Globe and Mail” informował, iż jedynym zainteresowanym kupnem kanału była sieć medialna Zoomer Media Ltd., której aktywność skierowana jest do dojrzałych odbiorców, którzy ukończyli 45 lat.

Sun News nie cieszył się wielką popularnością

Sun News nie cieszył się wielką popularnością

Sun News rozpoczął nadawanie w kwietniu 2011 roku pod czujnym okiem konkurencji i wśród publiczności szybko sobie zdobył przydomek “Fox News Północy”.

Od początku program był niedoinwestowany. W związku z niewielkim budżetem na kanale informacyjnym mniej było własnych raportów z terenu, mało reportaży. Przeważały komentarze ze studia i wywiady.

Kierownictwo kanału miało ambicję bycia równowagą dla większości lewicowo nastawionych głównych mediów kanadyjskich. Program szybko wzbudził kontrowersje i stał się obiektem krytyki.

Jedną z takich nagonek była zmasowana krytyka wywiadu z cyklu “Kanada na żywo”,  gdzie autorka programu, Krista Erickson w swojej rozmowie z tancerką z Quebecu, Margie Gillis uparcie drążyła temat dotowania występów tancerki z pieniędzy rządowych. Wywiad ten uznany został przez lewicowe media za zbyt agresywny, nie liczący się z rozmówcą.  Na dziennikarkę i Sun News wniesiono skargę do  Kanadyjskiej Rady Etyki Medialnej (Canadian Broadcast Standards Council), która jednak odrzuciła oskarżenia uznając, że “agresywny” wywiad nie przekraczał dopuszczalnych standardów dziennikarstwa.

W 2013 roku Sun News Network zwrócił się do CRTC (Canadian Radio-television and Telecommunications Commission – odpowiednik polskiej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji) o umieszczenie kanału w podstawowej ofercie kablowej (tzw basic cable). Kierownictwo stacji argumentowało, że bez umieszczenia programu wśród programów podstawowych nie jest w stanie przetrwać ze względu na ograniczoną liczbę widzów – kanał był dostępny tylko w dodatkowych, zamawianych przez telewidzów pakietach programowych.  Obecność programu w pakiecie podstawowym zapewniało większą liczbę odbiorców, a co za tym idzie znacznie większe dochody. CRTC odmówiła jednak przyznania statusu programu podstawowego argumentując, że program nie spełnia wymaganych kryteriów.

Po zamknięciu programu pracę straci 200 osób – 150 pracowników etatowych i 50 współpracowników.