Chcieli zabić tylu ilu się da. Udaremniony atak w galerii handlowej w Halifaksie

Kanada Series luty 15, 2015 at 10:01 am
Halifax Shopping Centre

Halifax Shopping Centre

Policja w Halifaksie w Nowej Szkocji dokonała aresztowania dwójki młodych ludzi oskarżonych o spisek w celu popełnienia masowego morderstwa. Podczas Dnia św. Walentego zamierzali oni otworzyć ogień w popularnym centrum handlowym, zabijając tak wielu przypadkowych ludzi, jak się da. Trzeci ze spiskowców nie żyje.

W wyniku intensywnego śledztwa podjętego wskutek donosu, aresztowana została 23-letnia Amerykanka Lindsay Kantha Souvannarath z miejscowości Geneva pod Chicago oraz 20-letni Randall Steven Shepherd z Halifaksu. We wtorek staną przed sądem.

zz halifaks4

19-letni James Gamble zastrzelił się otoczony przez policję

Trzecią osobą był 17-letni chłopiec z okolicy Halifaksu, który jednak został zwolniony bez postawienia zarzutów ze względu na brak dowodów ale pozostaje przedmiotem śledztwa.

Czwarty podejrzany, 19-letni James Gamble, został znaleziony martwy w piątek rano w swoim domu na przedmieściach w Timberlea (przedmieścia Halifaksu). Według danych z Facebooka zarówno Gamble jak i Shepherd pracowali w Wal-Mart. Shepherd i Souvannarath zostali aresztowani gdy Shepherd odbierał Amerykankę z lotniska w Halifaksie.

Komisarz RCMP Brian Brennan powiedział w sobotę, że nic nie wskazuje na to aby czterej podejrzani mieli powiązania z organizacjami terrorystycznymi, a ich motywacje pozostaje niejasne.

Dom przy Tiger Maple Drive w Timberlea, gdzie policja znalazła zastrzelonego 19-latka

Dom przy Tiger Maple Drive w Timberlea, gdzie policja znalazła zastrzelonego 19-latka

Śledczy twierdzą, że celem zamachowców mieli być niewinni ludzie, przebywający przypadkowo na zakupach w Halifax Shopping Centre. Policja zajęła trzy karabiny w jednym z mieszkań ale nie zdradziła jakiego typu.

Błyskawiczne dochodzenie ruszyło po tym, kiedy w czwartek rano anonimowa osoba złożyla donos na numer Crime Stoppers, co doprowadziło policję do domu w Timberlea. Gdy jednak tam dotarła okazało się, że czwarty podejrzany jest martwy. Policja nie chciała zdradzić okoliczności jego śmierci, informując jednak, że sprawa

Oblicza spisku: Shepherd (z lewej) i Gamble (z prawej) na zdjęciu z niezidentyfikowanym mężczyzną

Oblicza spisku: Shepherd (z lewej) i Gamble (z prawej) na zdjęciu z niezidentyfikowanym mężczyzną

została przekazana do Serious Incident Response Team – specjalnego zespołu prowincyjnego badającego poważne incydenty z udziałem policji. Oficjalnie poinformowano, że 19-latek został zastrzelony ale nie jest jasne z czyjej ręki – trwa śledztwo w tej sprawie.

Jednakże jeden z policjantów przekazał nieoficjalnie agencji Associated Press, że nastolatek zastrzelił się w domu rodziców gdy został otoczony przez policję wzywającą go telefonicznie do wyjścia. Wcześniej powiedział podobno policjantom, że nie ma

Jedna z teorii zakłada że Amerykanka zawarła z Kanadyjczykiem pakt samobójczy

Jedna z teorii zakłada że Amerykanka zawarła z Kanadyjczykiem pakt samobójczy

żadnej broni i że zamierza się poddać. To właśnie w jego domu znaleziono trzy karabiny.

Jedna z teorii śledczych zakłada, że Amerykanka i Gamble zawarli wcześniej samobójczy pakt ktory miał być zrealizowany podczas planowanej masakry w galerii handlowej.

Minister sprawiedliwości Peter MacKay oświadczył, że policja uniemożliwiła dokonanie przeraźliwego aktu przemocy i że choć spisek nie miał podstaw terrorystycznych to atak miał być dokonany „przez grupę morderczych odmieńców, pragnących siać spustoszenie i chaos w naszej społeczności“.

W Halifaksie psychoza po ujawnieniu planowanej masakry jest wielka. W galerii handlowej podwojono ochronę. A w sobotę wieczorem policja aresztowała aż siedmioro innych młodych ludzi po tym, jak niedaleko Halifax Shopping Centre kilkakrotnie ostrzelali z procy miejski autobus. Pasażerom nic się nie stało ale leżąc na podłodze wzywali policję myśląc, że są ostrzeliwani z broni palnej.

zz halifaks11