Tysiące osób upomniało się o zamordowane i zaginione kobiety

Kanada Series luty 15, 2015 at 7:33 am
demonstr

Demonstracja w Vancouver

 

Tysiące Kanadyjczyków wzięło udział w marszach protestacyjnych na terenie całego kraju, które przypominają o nierozwiazanych przez policję sprawach zamordowanych lub zginionych kobiet pochodzących z aborygeńskich ludów Kanady.

Przez ostatnie 35 lat w Kanadzie zamordowanych zostało lub zaginęło przeszło tysiąc aborygeńskich kobiet. Większości tych spraw policja nie rozwiązała. Nie wiadomo kto je zabił, nie wiadomo gdzie zaginione kobiety się rozpłynęły.

demonstracja2Marsze domagające się wyjaśnienia tych spraw odbywają się w Valentines Day od kilku lat.

W tym roku demonstracje miały miejsce w Vancouver, Toronto, Ottawie, Montrealu, Winnipegu, Calgary, Edmonton i Saskatoon.

Największa z demonstracji odbyła się w Vancouver, gdzie seryjny morderca Robert Picton latami zabijał prostytutki, z których większość wywodziła sie z ludów aborygeńskich.

Organizatorzy demonstracji od lat oskarżają policję i rząd o brak staranności i chęci odpowiedniego rozwiazania problemu ochrony kobiet aborygeńskich.

W raporcie opublikowanym w maju przez RCMP szacuje się, że około 1200 rdzennych kobiet i dziewcząt zostało zamordowanych lub zaginęło w Kanadzie w latach 1980-2012. Statystyki wskazują, że gdy kobiety aborygeńskie to jedynie 4,3% populacji kobiet w Kanadzie, to stanowią one aż 16% wszystkich ofiar zabójstw i 11,3% kobiet zaginionych.

demonstr3Demonstranci domagali się wszczęcia federalnego parlamentarnego śledztwa w tej sprawie. Rząd nie godzi się na powołanie specjalnej komisji śledczej argumentując, że sprawa nie ma charakteru politycznego i powinna zostać rozwiązana przez system ścigania przestępców i wymiaru sprawiedliwości.

Na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Peter MacKay podkreślił, ż rząd dąży do poprawy systemu wymiaru sprawiedliwości biorąc pod szczególną ochronę kwiestie aborygeńskie. Minister wskazał, że rząd w najbliższym budżecie przeznaczył 11100000 dolarów dla społeczeństw lokalnych na programy ochrony i bezpieczeństwa aborygenów.

Tego samego dnia, gdy odbywały się marsze, w Calgary znaleziono zwłoki zamordowanej 31-letniej Dawn Echo Baptiste, kobiety wywodzącej się z ludów aborygeńskich.  Ofiara nie miała stałego miejsca zamieszkania. Funkcjonariusze policji prowadzą intensywne śledztwo. Na razie nie mają żadnych informacji na temat ewentualnych motywów zbrodni. Nie ma też osób podejrzanych o jej dokonanie.