Skazani za największą „piramidkę“ w dziejach Kanady

Kanada Series luty 16, 2015 at 4:00 pm
Sorenson (po lewej) i Brost na zdjęciach z 2009 roku

Sorenson (po lewej) i Brost na zdjęciach z 2009 roku

Ława przysięgłych w Calgary uznała winę dwóch oskarżonych o oszustwa inwestycyjne pod postacią „piramidki finansowej“ (Ponzi scheme), największej w historii Kanady.

Po trwającym 5 miesięcy procesie (jednym z najdłuższych w historii Calgary: 61 sesji sądu) i trzech dniach narad przysięgłych uznano, że 71-letni Gary Sorenson i 61-letni Milowe Brost są winni oszustwa i kradzieży poprzez zorganizowanie wymyślnego i skomplikowanego systemu, w którym inwestorom obiecano nierealne zarobki. Brost został dodatkowy oskarżony o pranie brudnych pieniędzy. Obaj mężczyźni zostali aresztowani w 2009 roku i nie przyznawali się do winy.

Ich piramidka służyła do przyjmowania pieniędzy od nowych inwestorów aby spłacać nimi rzekome zyski starych. Inwestorzy na całym świecie stracili w niej od 100 do 400 mln dolarów. Wielu potraciło oszczędności życia, plany emerytalne oraz kredyty zastawne pod domy.

Prokuratura domaga się maksymalnej kary 14 lat więzienia. Obaj skazani dzięki kaucji występowali w sądzie z wolnej stopy ale po ogłoszeniu werdyktu zostali zatrzymani w areszcie do czasu rozprawy ustalającej wysokość wyroku.

Podczas procesu prokuratura przekonywała, że zainwestowane pieniądze nigdy nie były naprawdę bezpieczne, zaś nowe depozyty wykorzystano na spłatę wcześniejszych inwestorów.

zz gold1Pierwsze działania skazanych miały miejsce w okresie 1999-2008 i były w nie uwikłane spółki Syndicated Gold Depository SA, Base Metals Corporation LLC, Bahama Resource Alliance Ltd. oraz Merendon Mining Corporation Ltd.

Do znacznie większej ilości wykroczeń doszło w latach 2004-2005, kiedy inwestowano w firmę o nazwie Strategic Metals Corp.

Około 200 inwestorom mówiono, że firma zaangażowana jest w kopalnie złota w Ameryce Południowej, Kanadzie i USA oraz w sprzedaż złota do rafinacji oraz to, że są to transakcje “niskiego ryzyka“. Obiecywano im aż 34% rocznej stopy zwrotu z inwestycji w wysokości 99 tysięcy dolarów. Taki wkład w ciągu ośmiu kolejnych lat miał rzekomo urosnąć do sumy ponad miliona dolarów.